Fırsatçılar zam üstüne zam yaptı!

Asgari ücret zammı sonrası fırsatçılar da harekete geçti. Maaş vatandaşın cebine girmeden eridi. Market etiketlerinin değişimi için gece mesaisi bile yaptılar. Temel gıda ürünlerinin etiket fiyatları son 15 günde yüzde 15-20 artış gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 8.506 TL'lik asgari ücret, vatandaşların kursağında kaldı. Henüz zamlı maaşlar vatandaşın cebine yansımadan, fırsatçı marketler harekete geçti. Temel gıda maddelerinde son 1 haftada ortalama yüzde 15-20 zam yapıldı. Gider kalemleri olan; döviz ve akaryakıt fiyatlarına bir zam gelmemişken marketlerin fiyatlarını yukarı yönlü revize etmesi vatandaşlardan büyük tepki çekti. Market çalışanları etiket değiştirmek için gece mesailerine kalmaya başladı. Zamlı etiketler sosyal medyada da tepki oluşturdu. "Zam cebe girmeden marketlerin kasasına gitti" yorumları yapılmaya başladı.

BİR GÜNDE ŞİKÂYETLER ARTTI

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, asgari ücrete yapılan zam ile birlikte marketlerin de fiyatları artırdığına yönelik şikâyetler aldıklarını belirterek, "Son bir yılda temel gıda ürünlerine yüzde 200 zam geldi. Fırsatçı marketler hiçbir gerekçe göstermeden zam yapmaya devam ediyor. Asgari ücrete gelen zammı vatandaşın cebinden almak istiyorlar. Şayet tüketicilerimiz böyle bir durumla karşılaşırsa mutlaka şikâyet etmeli. Alo 175 hattı mutlaka aranmalı. Bugün standart yumurta geçen yılki fiyatının iki kartını aşmış yumurtanın birim fiyatı 4 liraya ulaşmıştır. Çay, şeker, zeytin, peynir gibi temel gıda ürünlerindeki aşırı fiyat artışlarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Asgari ücret henüz uygulanmaya başlamadan tüketicilerin temel gıda ihtiyaç ürünlerinde fiyatlar yükseltildi böylelikle asgari ücretlinin alım gücü daraltıldı. Bu bir suçtur" dedi.

GECE YARISINA KADAR ÇALIŞIYORLAR

Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras, marketlerin sadece vatandaşa değil çalışanlara da büyük zorluklar çıkardığını söyledi. Özellikle etiket değiştirmek için mesai yapıldığını belirten Aras, "Ne mesai ne de zam tarafından hakkımızı alamıyoruz. Gece geç saatlere kadar etiket değiştirerek mesaiye kalıyoruz. Arkadaşlarımızın gecesi gündüzü bir hâlde. Bunları önlemek için sendikalaşmaya gidiyoruz, ancak işten çıkarılma ile tehdit ediliyoruz. Ayrıca kasalarda ürün satma baskısı da var. Performans satışları düşük olan çalışanları işten çıkarma ile tehdit ediyorlar" açıklamasında bulundu.

TİCARET BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, asgari ücret zammını fırsat bilerek haksız fiyat artışlarına giden fırsatçılara karşı denetimleri yoğunlaştırdıklarını bildirdi. Muş, "Haklı bir gerekçeye dayanmayan artışların tespiti hâlinde sorumlulara en ağır idari cezalar uygulanacaktır. Konuyu yakından takip ediyoruz. Hükûmetimizce vatandaşlarımızın refahını artırmak için atılan adımların fırsatçılar tarafından suistimal edilmesine asla müsaade etmeyiz" dedi.

Kaynak: Sabah

Bakmadan Geçme