Giden Gelmez Dağlarında 'Mor Mantar' toplama zamanı

Konya'nın bu ilçesinde çıkan mantarlar ilgilisinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Giden Gelmez Dağları'nda çıkan mor mantarlar vatandaşların ilgi odağı olmuş durumda. meraklılarının ilgisini çekiyor.

Giden Gelmez Dağlarında 'Mor Mantar' toplama zamanı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konya'nın Seydişehir ilçesinde Orta Toroslar olarak tarif edilen Seydişehir-Antalya Karayolu üzerindeki Giden Gelmez Dağları bugünlerde vatandaşların uğrak noktası haline gelmiş durumda. 

Konya'da etkili olan yağışlardan sonra hızla yetişen mor mantarlar vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor. Vatandaşlar sabah erken saatlerde haftada 3 gün bölgeye mantar toplamaya gidiyor.

Giden Gelmez Dağları'nda mantar toplamaya çıkan vatandaşlardan Muammer Acıyan ve Mehmet Acıyan her yıl bu mevsimde mantar toplamaya geldiklerini ifade ederek, “Bu yıl yağışların güzel ve sürekli olmasından dolayı haftada 3 gün mor mantar toplamaya geliyoruz ve her seferinde de isteğimiz kadar buluyoruz. Bu mantar yüksek kesimlerde, yaylalarda nem oranın yüksek olması ile Mayıs ayının sonunda ve Haziran başında çıkmaya başlar. Sabah geldik, çok taze ve güzel mantarlar bulduk. Bildiğimiz ve her zaman yediğimiz mor mantarları topladık, başka tür mantar toplamıyoruz. Ailecek yıllardır bu mantarı toplayıp yiyoruz ve fazlasını eşe dosta veriyoruz bir kısmını da temizleyerek derin dondurucuya atıp daha sonra yiyoruz" dedi.

Bakmadan Geçme