Gölden toplanan tuzun, ihracata hazırlık süreci

Türkiye'nin tuz ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayan Tuz Gölü'nde, suların çekilmesiyle başlayan tuz hasadı aralıksız devam ediyor.

Gölden toplanan tuzun, ihracata hazırlık süreci
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sezonda üretilen 1 buçuk milyon ton ham tuzun büyük kısmı 60 ülkeye ihraç ediliyor, geri kalanı ise çeşitli sanayi kollarında kullanılıyor. Zengin mineral yapısına sahip, yaklaşık 250 milyon ton tuz rezervine sahip olan İç Anadolu Bölgesi'ndeki Tuz Gölü'nde hasat döneminde üretim devam ediyor. Tuz oluşumu, Tuzlu Su üretim alanları olarak tanımlanan havzalardan suyun uzaklaştırılmasıyla başlar. Tuz sıyırıcılar tarafından toplanan tuzlar kamyonlara aktarılarak toplama alanına ve ardından işlenmek üzere fabrikaya gönderilmektedir

Gölden toplanan tuzun, ihracata hazırlık süreci

“Yüksek kalitede tuz üreterek gönderiyoruz”
Gölde ham madde ve tuz üretimi olarak yıllık 1 buçuk milyon ton tuz işlendiğini aktaran Koyuncu Tuz İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Çetiner, “Yıllık Tuz Gölü'nde yaklaşık 1 buçuk milyon ton ham tuzu üretiyoruz. Bunun takribi olarak 350 ile 370 bin ton kadarını fabrikamızda işleyip mamul madde haline getiriyoruz. Bu rakamın da bu sene 2023 yılı sona erdiğinde yaklaşık 200 bin tonunu ihracat yapmış olacağız. Kalanını iç pazara farklı sektörlere sunuyoruz. İhracatımız yaklaşık 60 ülkeyi bulmuş durumda. 2013 yılında başlamış olduğumuz fabrikamızdaki mamul madde ihracatını yaklaşık bin tondan başlattık, şu anda bu sene 200 bin tonu bulacağız. Farklı sektörlerde müşterilerimiz var. Amerika'dan Uzak Doğu'ya kadar bunların içinde gıda sanayi, kimya sanayi, yol tuzu gibi birçok farklı alanlarda müşterilerimiz var ve isteklerine uygun, yüksek kalitede tuz üreterek gönderiyoruz” dedi.

Gölden toplanan tuzun, ihracata hazırlık süreci

“Ciddi bir istihdam sağlıyoruz burada”
Üretimi yapılan tuzun birçok alanda kullanıldığını aktaran Çetiner, “Tuz bilindiği üzere aslında toplam üretimin çok az bir bölümü gıdada kullanılır. Tüm dünyada böyledir. Yaklaşık yüzde 10 arası bir miktarı gıda sanayinde kullanılır. Kalan miktar kullanıldığı yerin büyük çoğunluğu gerek kar ve kışla mücadele tuzu, gerekse kimya sanayi çok ağırlıkla kullanılır. Son zamanlarda bizim için önemli bir sektör de deterjan sanayidir. Tuzu biz şu anda en fazla ihracat yaptığımız sektörler kimya sanayi ve deterjan sanayidir. Burada ilk 2013 yılında fabrikamızı devreye aldığımızda toplam fabrikamızda çalışan sayısı yaklaşık 25 kişiydi. Bu sene sona erdiğinde 200’ü bulacağız. Önümüzdeki 2024 yılı insan kaynakları bütçemizde bu sayı 240 civarına çıkartmış olacağız. Oldukça ciddi bir istihdam sağlıyoruz burada” şeklinde devam etti.

Gölden toplanan tuzun, ihracata hazırlık süreci

"Eleman sıkıntısı yaşıyoruz"
Genel Müdür Ömer Çetiner, eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, "En büyük sıkıntı tabii ki içinde bulunduğumuz zorlu şartlarda eleman bulabilmek, ara eleman bulabilmek. Özellikle fabrikamızda çalışacak işçi bulmakta çok zorlanıyoruz. Kurulduğumuz günden beri çalışan birçok arkadaşımız var. Fakat yine de bulunduğumuz ilçenin küçük olması hasebiyle buradaki birçok iş gücü büyük illere Ankara, İstanbul, Konya gibi illere göç etmiş durumda. Bu yüzden bizim değil Şereflikoçhisar’da Kurulu bulunan şirketlerin en büyük sıkıntısı şu anda eleman bulamıyor olmak. Gerçekten önümüzdeki en büyük sıkıntı bu diyebiliriz” diye konuştu.
 

Bakmadan Geçme