Gram altında taşlar yerine oturacak: Dananın kuyruğu cuma günü kopuyor!

ABD Merkez Bankası Başkanı'nın cuma günü yapması beklenilen açıklamasının sert bir tonda olacağı söyleniyor, ABD'den gelecek bu şahin açıklamanın altın fiyatlarını yükselteceği düşünülüyor. İşte detaylar...


ABD Merkez Bankası'nın (FED) son toplantısının tutanaklarına göre, ABD'de faiz oranlarının daha uzun bir süre boyunca yüksek seviyelerde kalması gerektiğine dair işaretlerin artması sonucunda, altın fiyatları düşüş eğilimine girdi. Gram ve çeyrek altın fiyatları dalgalanmalarını sürdürürken, şimdi gözler Cuma günü gerçekleşecek olan Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole'da yapacağı konuşmaya çevrildi. Toplantının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşmanın, altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına yol açabileceği bekleniyor.

Gram altında taşlar yerine oturacak: Dananın kuyruğu cuma günü kopuyor!

22 AĞUSTOS 2023 SALI GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN
Altının gramı bugün bin 657 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı ise bin 658 lirada bulunuyor.

ÇEYREK ALTIN
Çeyrek altın 22 Ağustos 2023 Salı günü 2 bin 792 liradan geri alınırken, hafta içi satış fiyatı ise 2 bin 830 lirada konumlanmış durumda.

CUMHURİYET ALTINI
Yüksek miktarda alım yapanların tercihlerinden olan cumhuriyet altını ise bugün 11 bin 372 liradan geri alınırken, 11 bin 543 liradan da satışa sunuluyor.

Gram altında taşlar yerine oturacak: Dananın kuyruğu cuma günü kopuyor!

GRAM ALTINDA YENİ REKOR GELİYOR
10 yıllık tahvil getirisi önceki seansta 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrası Salı günü yükselmeye tahvil etti. Bu yükseliş tahvil sahiplerinin para politikasının sıkı kalacağı riskine hazırlandığının sinyalini verdi. Yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da yapacağı konuşmayı bekliyor.

Bloomberg Markets Live Pulse anketine katılan 602 kişinin yüzde 80’inden fazlası Powell’ın konuşmasının şahin bir tonda geçmesini beklerken altın fiyatlarının konuşma sonrası hızla yükselmesi bekleniyor. Özellikle gram altının rekor seviyelere gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme