• Haberler
  • Konya
  • -Günay: 'BM'nin Srebrenitsa Kararı Geçte Olsa Memnuniyet Verici'

-Günay: 'BM'nin Srebrenitsa Kararı Geçte Olsa Memnuniyet Verici'

Konya'da faaliyet gösteren, Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun, 11 Temmuz'un 'Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü' olarak ilan edilmesini geçte olsa memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

-Günay: 'BM'nin Srebrenitsa Kararı Geçte Olsa Memnuniyet Verici'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 11 Temmuz'un "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan edilmesi yönündeki istenilen karar tasarısını kabul etti. Modern dünyanın utanç vesikalarından biri olan Srebrenitsa soykırımının acısı hala tazeliğini koruyor. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın gördüğü en vahşi katliam Srebrenitsa'da yaşandı. 1995 Temmuz ayında dört bir tarafından kuşatılmış açlık ve hastalıklarla boğuşan Srebrenitsa'da on binlerce masum insanın çaresizlik içinde seslerini duyurabilme mücadelesi verdi.

-Günay: 'BM'nin Srebrenitsa Kararı Geçte Olsa Memnuniyet Verici'

Konya’da faaliyet gösteren, Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, aldığı, 11 Temmuz'un "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" olarak ilan edilmesine ilişkin kararı geçte olsa memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Günay, İsrail’in Gazze’de uyguladığı zulme de değinerek, Ortadoğu’nun göbeğinde yeni bir soykırımın yaşandığının altını çizdi. Türkiye’nin kardeş Bosna ve Filistin halkının her daim yanında olmaya ve benzer katliamların yaşanmaması adına her türlü uluslararası platformda diplomatik adımlar atmaya devam edeceğini belirtti.

Günay, Merhum Aliya İzzetbegoviç’in, “Düşmanlarımızdan asla nefret etmeyeceğiz ama yapılanları da unutmayacağız. Çünkü unutulan bir soykırım tekrarlanır.” sözünü hatırlatarak, 
Bosna’da ve Gazze’de hayatını kaybedenler için rahmet diledi.

-Günay: 'BM'nin Srebrenitsa Kararı Geçte Olsa Memnuniyet Verici'

29 Yıl Önce Srebrenitsa'da neler yaşandı?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin hemen ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrol ettiği bölgeye gitmesine izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölge, fabrikalar ve depolarda öldürdü, katledilenler toplu mezarlara gömüldü. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007'deki kararında, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda, Srebrenitsa ve civarında yaşananları "soykırım" olarak nitelendirdi. Srebrenitsa'daki soykırımda hayatını kaybedenlerden kimlik tespiti yapılamayan ve cenazesine ulaşılamayan 1600'den fazla kişi bulunuyor.
 

Bakmadan Geçme