Güney Kore özür diledi

Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanı Lee Sang-min, başkent Seul'deki Cadılar Bayramı kutlamasında 150'den fazla kişinin ölümüne neden olan izdiham için özür diledi.

Güney Kore özür diledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Güney Kore İçişleri Bakanı, Cadılar Bayramı kutlamasında yaşananlar için özür diledi

Bakan Lee yaptığı açıklamada, "Devlet, insanların güvenliğinden sorumlu olmasına rağmen böyle bir kaza meydana geldiği için özür dilerim." ifadesini kullandı.

Güney Kore polisi, 150'den fazla kişinin öldüğü izdihamı engelleyememekten "büyük sorumluluk" duyduğunu bildirdi.

Emniyet yetkilisi Yoon Hee Keun, yaptığı açıklamada, yaşanan olayla ilgili ağır sorumluluk hissettiğini ifade ederek bir daha benzer bir olayın yaşanmaması için polisin elinden geleni yapacağını belirtti.

İlk soruşturma da kalabalığa ilişkin çok sayıda çağrı yapıldığını ancak çağrıya karşılık veren yetkililerin tatmin edici bir yanıt vermediğinin tespit edildiğini kaydeden Yoon, polisin başlattığı detaylı soruşturmada, o gece yetkililerin kalabalığı yönetmedeki eksikliklerinin ve kalabalığa anında müdahaleyi ele alış biçiminin inceleneceğini aktardı.

Seul'ün Itaewon bölgesindeki Cadılar Bayramı kutlaması sırasında meydana gelen izdihamda, son açıklamalara göre 153 kişi hayatını kaybetmiş, 82 kişi yaralanmıştı.

Hayatını kaybedenlerin büyük kısmının 20'li yaşlarda olduğunu açıklayan Koreli yetkililer, ölenler arasında 22 yabancı uyruklu kişinin olduğunu bildirmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, olay nedeniyle ülkede yas ilan edildiğini açıklamıştı.

Bakmadan Geçme