HAC FİYATLARI 2024: Diyanet Hac ücretleri 2024 yılında ne kadar oldu, kaç riyal?

Koronavirüs pandemisi sebebiyle hacı adayları 2021 yılından itibaren kutsal topraklara gidemiyordu. Geçtiğimiz sene itibariyle tekrardan hac ibadetinin önü açıldı. Kurban Bayramı'nda Kabe'de olmak isteyen müslümanlar, 2024 senesinde özel tur ya da devlet imkanlarıyla hacca gidebilecek. Bu noktada müslümanlar kura sırasında beklerken, '2024 hac parası ne kadar olacak, 2024 hac ücreti kişi başı ne kadar, kura ne zaman ve kayıtlar nasıl olacak' gibi sorular gündemde tutuluyor. İşte 2024 hac ücretleri ve riyat cinsinden karşılığı...

Kovid-19 salgınının azalmasıyla birlikte hacı adayları kutsal topraklara hac ibadetini gerçekleştirmek üzere yola çıktı. Ancak Kurban Bayramı'nın ardından yurda dönecek olan hacı adayları, kovid-19 tedbirleri nedeniyle uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı. Bu bekleyiş sırasında, 2024 hac sezonu için Diyanet'in açıkladığı hac ücretleri de merak konusu oldu. Suudi Arabistan Riyali (SAR) ile ifade edilen hac ücretleri, Türk lirası karşılığıyla ne kadar olacak? Hacı adayları, gelecek yıl için planlamalarını yaparken bu bilgileri dört gözle bekliyor. İşte hem TL hem de riyal cinsinden 2024 hac fiyatları...

HAC FİYATLARI 2024

Hac fiyatları 2024 yılı için henüz resmi açıklama gelmedi. Yeni dönem hac ibadeti için fiyatların kura çekimi sonrasında açıklanması bekleniyor.

Aynı zamanda geçtiğimiz sene açıklanan 1 kişilik hac fiyatları şu şekildeydi:

  • 2 Kişilik Oda 26.000 SAR
  • 3 Kişilik Oda 24.000 SAR
  • 4 Kişilik Oda 22.000 SAR

HAC FİYATLARI 2024: Diyanet Hac ücretleri 2024 yılında ne kadar oldu, kaç riyal?

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Hac kura tarihi Diyanet tarafından açıklandı.

Bilindiği üzere 13 Eylül tarihinde alınmaya başlanan hac ön kayıtlarının 11 Ekim'de sona ermesi planlanıyordu. Hac ön kayıtları, yoğun talep sebebiyle 15 Ekim tarihine kadar alındı.

Hac ön kayıtlarının tamamlanmasının ardından hac kura tarihi de yayımlandı.

Yapılan açıklamaya göre hac kuraları 2 Kasım 2023 Perşembe günü çekilecek.

HAC KURA SONUÇLARI NASIL VE NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Hac kura sonuçlarına göre kesin kayıt hakkı kazananlar, e-Devlet şifreleriyle sisteme giriş yaparak Hac Kesin Kayıt Belgesi alabileceklerdir. Bu belgeyle birlikte, kayıt işlemlerini ilk müftülüklerde ya da yetkili acenteler aracılığıyla gerçekleştirebileceklerdir

KABE HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kabe, İslam'ın kutsal şehri Mekke'de yer alan ve İslam inancına göre Allah'ın evi olarak kabul edilen dini bir yapıdır. Kabe, Müslümanlar için hac ibadetinin merkezi olarak kabul edilir. Kabe, İslam peygamberi Hazreti Muhammed'in zamanından beri müslümanlar için kutsal bir yer olarak kabul edilmiştir.

Kabe, büyük ve kara bir kare şeklindeki yapıdır. Dört köşesi üzerine yerleştirilmiş olan altın ve gümüş kaplamalarla süslenmiştir. Kabe'nin içine girmek yasaktır; sadece özel izinle içeriye alınan kişiler, Kabe'nin içinde dua edebilirler. Kabe'nin doğusunda Hacer-ül-Esved adı verilen, Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen siyah bir taş bulunur.

HAC FİYATLARI 2024: Diyanet Hac ücretleri 2024 yılında ne kadar oldu, kaç riyal?

Müslümanlar için Kabe, tawaf denilen dairesel bir ritüelle ziyaret edilir. Tawaf, Kabe'nin etrafında yedi kez dönme pratiğidir ve hac ve umre ibadetlerinin bir parçasıdır.

Kabe, İslam dünyasında büyük bir dini ve kültürel öneme sahiptir. Müslümanlar, hayatlarının bir döneminde Kabe'yi ziyaret etmeyi arzularlar. Bu ziyaret, hac ibadeti olarak bilinir ve İslam'ın beş temel ibadetinden biri olarak kabul edilir. Hac ibadeti, İslam'ın beş şartından biri olarak kabul edilir ve Müslümanlar için bir kez yaşamları boyunca yapmaları gereken bir ibadettir. Hac mevsimi, İslam takvimine göre Zilhicce ayında gerçekleşir.
 

Bakmadan Geçme