• Haberler
  • Siyaset
  • Hac ibadeti yapanlara sorun mu çıkarıyorlar? Vekil Yüksel iddiaları sıralayarak Başkan Erbaş'a seslendi!

Hac ibadeti yapanlara sorun mu çıkarıyorlar? Vekil Yüksel iddiaları sıralayarak Başkan Erbaş'a seslendi!

Yeniden Refah Partisi'nin Konya Milletvekili Ali Yüksel, Hac ibadeti için Suudi Arabistan'da bulunan kişilerin, çeşitli sorunlarla karşılaştığını ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a çözüm çağrısında bulundu. 

Yeniden Refah Partili Milletvekilli Ali Yüksel, Hac ibadeti için Suudi Arabistan’da bulunan kişilerin, sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Basın duyurusuyla yaşanan olayları özetleyen Yüksel, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’a çağrıda bulunarak çözüm üretmelerini istedi.  

VEKİL YÜKSEL İDDİALARI TEK TEK SIRALADI!

Vekil Ali Yüksel’in basın bildirisi şu yönde: “Hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın, vize çeşidi bahane edilerek, sınır dışı edilmekte olduğu ve Arafat’a çıkmalarına ve hac ibadeti yapmalarına engel olunduğuna ilişkin, çok fazla şikâyet tarafımıza iletilmektedir.

Bu şikayetler üzerine, ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarının, çeşitli bahanelerle Suudi yetkilileri tarafından, konakladıkları otel odalarından zorla alınarak,

otobüslerle Cidde’ye götürüldükleri, çöllere bırakıldıkları ve ciddi para cezalarına çarptırıldıkları, bir kısmının da sınır dışı edildikleri iddia edilmektedir.


Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Hüseyin Demirhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Kura sistemi dışında Hac ibadetini yerine getirmek için Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarını, Suudi makamlara şikâyet ettiklerini ihbarda bulunduklarını” açıklamıştır. 


Bu açıklama ile, ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’a hac mevsiminde gidenlerin, yıllardır Hacca gidemeyen Türk vatandaşlarının hakkını yediği, iddia edilmiştir. 

Hac ibadeti yapanlara sorun çıkarıyorlar? Vekil Yüksel iddiaları sıralayarak Başkan Erbaş'a seslendi!
“ALLAH’TAN KORKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Ancak şunu ifade etmek isteriz ki; Suudi yetkililer her yıl ülkelere belirli Hac kotası vermektedir.  Ticari ve turizm gibi vizelerle orada bulanan vatandaşların bu kotayı etkilemediği gayet aşikardır.

Burada, Diyanet İşleri Başkanlığının, tur şirketleri ile diyanete tabi olmadan giden Türk

vatandaşlardan, komisyon alamamanın insiyakı (iç güdüsü) ile bu şikâyeti yaptığı ihtimali vardır.

İnsanlarımızın HAC İBADETİNE mâni olucu böyle bir davranış, Diyanet yetkililerine, hiç yakışmamıştır, hadleri de HAKLARI da değildir. 


Bu şikâyeti yapan yetkilileri ve para kazancı endişesi ile, insanların ibadetine mani olma zihniyetini doğru bulmuyor, biraz Allah’tan korkmaya davet ediyoruz. 


Ticari vizeyle, Suudi Arabistan’da bulunan ve Hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların yaşadığı sorunların acil çözüme kavuşması için, başta Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ

olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’ın gerekli adımları atmalarını biran evvel talep ediyoruz”
 

Özel Haber

Bakmadan Geçme