Hamsi pazarda bollaştı fiyatı dibi gördü! Doğru teknikle pişirince beyne direkt etki ediyor

Türkiye'nin denizlerinde hamsi bolluğu yaşanıyor. Havaların soğuması ve balığın yağlanmasıyla daha lezzetli oldu. Bolluk başlayınca hamsi fiyatları da düşüşe geçti.

Tam bir vitamin deposu olan hamsi avlanmaya devam ediyor. Karadenizli balıkçıların hırçın sularda avladığı balıklar vücutta vitamin olarak yerini alıyor. Çok fazla tüketilen ve beyne doğrudan etkisi bulunan hamsi, vücudun ihtiyacı olan A, D, B12 vitaminlerini tek başına karşılayabiliyor. Bu hafta pazarda 50 TL’ye satılan hamsinin şimdiki fiyatı ise 35 liraya kadar düştü.

KİLOSU 35-50 ARASI DEĞİŞİYOR

Balık Hali esnaflarından Mehmetcan Örseloğlu, "Gayet güzel, fiyatlar makul. Hamsinin 3 kilosu 100 TL, kilosu ise 35-50 TL arasında gidip geliyor. Şu anki periyota göre gayet iyi. Ama havaların sıcak gidişi tabi hamsinin bol oluşunun yanında ister istemez biraz kıtlık da getirecek. Çünkü hamsi soğuk iklimi seven bir hayvan. Ancak inşallah havalar ilerleyen zamanda daha da soğuyacak. Soğuduğu zaman da daha verimli, daha bol olacağına inanıyoruz. Şu an genellikle hamsi, istavrit ve mezgite daha çok rağbet oluyor. Ama şu an istavrit pek fazla yok, palamut en çok sorulanlardan bir tanesi, palamutun da olmayışı hem maddi hem de sağlık açısından şu an en çok hamsi tercih ediliyor" dedi.

Hamsi pazarda bollaştı fiyatı dibi gördü! Doğru teknikle pişirince beyne direkt etki ediyor

ŞUAN TAM HAMSİ ZAMANI!

milliyet.com.tr tarafından derlenen habere göre geçtiğimiz günlerde hamsinin kilosunun 75-50 TL arasında fiyatlarda olduğunu ancak şu an ise kilosunun 35 TL'ye satıldığını belirten balıkçı esnafı Gökmen Aydın ise "İnşallah havalar soğuduğunda daha da fazla hamsi olacak. Hamsi boyut olarak başladı zaten büyümeye. Tavuğun kilosu 150 TL hamsinin kilosu ise 35 TL. Vatandaşın tercihi şu anda hamsi. 2 kilo hamsi 5 kişilik bir aileye yetiyor. Yerli hamsi başladı büyümeye şu an tam yeme zamanı" diye konuştu.

HAMSİNİN FAYDALARI NEDİR?

Hamsi, oldukça lezzetli ve besleyici bir balık türüdür. Özellikle kış aylarında tüketimi yaygın olan hamsi, içerdiği zengin besin değerleri sayesinde insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır.

Hamsi pazarda bollaştı fiyatı dibi gördü! Doğru teknikle pişirince beyne direkt etki ediyor

Hamsinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalp ve damar sağlığını korur: Hamsi, omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir balıktır. Omega-3 yağ asitleri, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Hamsi, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp krizi, felç, yüksek tansiyon gibi hastalıkların riskini azaltır.
  • Beyin sağlığını destekler: Hamsi, beyin gelişimi ve işlevi için önemli olan A vitamini bakımından da zengin bir balıktır. A vitamini, beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimine ve işlevine katkıda bulunur. Hamsi, içerdiği A vitamini sayesinde Alzheimer hastalığı, demans gibi beyinle ilgili hastalıkların riskini azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Hamsi, B12 vitamini bakımından da zengin bir balıktır. B12 vitamini, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Hamsi, içerdiği B12 vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Kemik ve diş sağlığını destekler: Hamsi, kalsiyum ve fosfor bakımından da zengin bir balıktır. Kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığı için gerekli minerallerdir. Hamsi, içerdiği kalsiyum ve fosfor sayesinde kemik ve diş sağlığını destekler.
  • Göz sağlığını korur: Hamsi, A vitamini bakımından zengin olması nedeniyle göz sağlığını da korur. A vitamini, gece görüşü için gereklidir. Hamsi, içerdiği A vitamini sayesinde gece görüşünü geliştirir ve katarakt gibi göz hastalıklarının riskini azaltır.

Hamsi, bu faydalarının yanı sıra, protein, demir, çinko, selenyum gibi mineraller de içermektedir. Bu mineraller, insan sağlığı için önemli olan birçok fonksiyonun yerine getirilmesinde rol oynamaktadır.

Hamsi, kızartılarak, fırınlanarak, haşlanarak veya buharda pişirilerek tüketilebilir. Hamsi, özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen bir balık türüdür.

Bakmadan Geçme