• Haberler
  • Siyaset
  • Hasan Ekici'den Enflasyon Rakamlarına Tepki: Halkın Sabrı Taştı!

Hasan Ekici'den Enflasyon Rakamlarına Tepki: Halkın Sabrı Taştı!

TÜİK'e göre, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 58,94, aylık ise yüzde 9,09 oldu. ENAG'a göre ise Ağustosta aylık enflasyon 8,59 yüzde olurken yıllık ise 128,05 olarak gerçekleşti. Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, enflasyon rakamlarının ardından 'sabır' çağrısı yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e tepki göstererek, 'Zamlarla cebine gözünüzü diktiğiniz halkın sabrı taştı artık' dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.
TÜİK’e göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) artış yıllık yüzde 58,94, aylık yüzde 9,09 oldu. Böylece yıllık enflasyon Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.
TÜFE’deki değişim 2023 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 43,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 olarak gerçekleşti.

Gıda enflasyonu yıllık yüzde 72,86, aylık yüzde 8,48 olarak gerçekleşti.
Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ağustos ayı için aylık enflasyonu yüzde 8,59, yıllık enflasyonu yüzde 128,05, 8 aylık enflasyonu yüzde 83,96 olarak hesapladı.

BAKAN ŞİMŞEK “SABIR” İSTEDİ 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklanan ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından açıklamada bulundu.
Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz. Enflasyonu kontrol altına almak ve daha sonra düşürmek için ne gerekiyorsa (parasal sıkılaşma, kredi politikası ve gelirler politikaları) yapacağız. Sonuçta sabretmemize değecek. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız."

“HALK SİZE ARTIK İNANMIYOR”

Açıklanan enflasyon rakamları ve Bakan Şimşek’in açıklamalarına Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici tepki gösterdi. Vatandaşın sabrının tükendiğini ifade eden Ekici, şunları söyledi:
“Çok uzun zaman sonra ilk kez TÜİK ve ENAG’ın aylık enflasyon oranları birbirine çok yakın çıktı. Ancak açıklanan yıllık enflasyon rakamları arasında halen uçurum var. TÜİK’e göre, enflasyon Ağustos'ta yüzde 9,09 oldu. Birçok ülkenin bir yılda yaşadığı enflasyondan fazlasını biz sadece bir ayda yaşıyoruz. İktidar yanlış ekonomi politikalarının faturasını halka ödetmeye devam ediyor. Bir de üzerine utanmadan tüm dünyada kriz olduğunu söyleyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar. Ama kendi gerçeğini gören bu halk size artık inanmıyor” 

“HALK NEREYE KADAR SABRECEK?”

Bakan Şimşek’in “sabır” çağrısına da tepki gösteren Ekici, “Tüm bakanlar gibi yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’te halka ‘sabır’ çağrısında bulunuyor. Zamlarla bunaltıp, sefalete mahkûm ettiğiniz bu halk daha nereye kadar sabır edecek. Zenginleşen siz ama sabır etmesi gereken halk öyle mi! Zamlarla gözünüzü cebine diktiğiniz halkın sabrı taştı artık” şeklinde konuştu.
 

Bakmadan Geçme