• Haberler
  • Güncel
  • Herediter anjioödem hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? MasterChef Alican'ın hastalığı Herediter anjioödem hastalığı hakkında detaylar!

Herediter anjioödem hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? MasterChef Alican'ın hastalığı Herediter anjioödem hastalığı hakkında detaylar!

Tv8 ekranlarında yayımlanan MasterChef All Star yemek programında sevilerek izlenen yarışmacı Alican Sabunsoy, yaptığımı açıklama ile sevenlerini üzdü. Sabunsoy, doğduğundan itibaren Herediter anjioödem hastalığı ile mücadele ettiğini açıkladı. Peki, Alican'ın hastalığı Herediter anjioödem nedir? Belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

MasterChef programında izleyicilerin gözdelerinden biri olan Alican, yaşadığı sağlık sorunu ile gündeme oturdu. Doğduğundan beri Herediter anjioödem hastalığı ile mücadele ettiğini dile getiren Sabunsoy,”Kan hastalığım var. Kalıtsal bir hastalık zamansız atak geçirebiliyorum. Şiddetli ağrılarım oluyor. O da beni düşürüyor. Çok dile getirmek istemiyorum. Yıllardır psikologlar mesleğin stresli bırak diyor. Bırakamayız bu saatten sonra. Doğduğumdan beri, bebekliğimden beri var bu rahatsızlığım. Ayakta kalmaya devam" dedi. 

 

Herediter anjioödem hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? MasterChef Alican'ın hastalığı Herediter anjioödem hastalığı hakkında detaylar!

HEREDİTER ANJİOÖDEM HASTALIĞI NEDİR?
 Herediter anjioödem asimetrik olarak yerleşim gösteren, ürtiker (kurdeşen) olmaksızın derimizde ve iç organlarımızda şişlik (ödem) ile seyreden bir hastalıktır. Kaşıntının yerine ağrı ve gerginlik hissi ön plandadır. Herediter anjioödem ürtiker (kurdeşen) gibi alerjik hastalıkların gelişiminden farklı mekanizmalar ile ortaya çıkmaktadır. Herediter anjioödem, kandaki “C1 esteraz inhibitör” miktarının azlığı ya da işlevinin bozulmasıyla ortaya çıkar. C1 inhibitör yokluğunda ya da işlevini iyi yapamadığında vücutta çok etkili bir damar genişletici etkisi olan bradikinin artışı olur.

 

Herediter anjioödem hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? MasterChef Alican'ın hastalığı Herediter anjioödem hastalığı hakkında detaylar!

HEREDİTER ANJİOÖDEM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Herediter Anjioödem bulguları genellikle ilk yaşlar içerisinde ortaya çıkar. Tekrarlayan ödem genellikle yüz, dudaklar, ağız, boğaz, soluk borusu, el-kol-bacak, genital bölgede daha sık görülür. Atakların sıklığı, şiddeti ve etkilenen organlar hastalar arasında farklılıklar gösterebilir. Erken belirti veren hastaların atakları daha şiddetli seyredebilir. Bazı hastalarda herediter anjioödem bulgularının şiddeti ergenlik döneminde artabilir. Bazı hastalarda ataklar birkaç gün sürebilir ve tedavi edilmese bile kendiliğinden geçerken, bazı hastalarda acil serviste tedavi gerektirecek kadar ciddi seyredebilir. Atakların şiddeti aynı hastada bile farklılıklar gösterebilir. Gebeliğin ilk ve son dönemlerinde ataklar daha şiddetli olabilir.
Herediter anjioödem bulguları, etkilediği organlara bağlı olarak ortaya çıkar. Vücudumuzun değişik bölgelerinde şişlik (yüz, dudaklar, ağız, boğaz, el, kol, bacak ve genital) meydana gelebilir. Cilt bulguları olmadan bulantı ve kusma, karın ağrıları (kramp tarzında) tanı konulmasını zorlaştırabilir. Apandisit ve ailevi Akdeniz ateşi ile karışabilir. Nefes almada zorluk ve üst solunum yollarında ödem (nefes borusu tıkandığında) hayatınızı tehdit edebilir.

HEREDİTER ANJİOÖDEM HASTALIĞI TEDAVİSİ
Antihistaminler, kortikosteroidler ve adrenalin herediter anjioödem tedavisinde yeri yoktur. Tedavi aşamaları.

Hastalık Ataklarının önlenmesi (koruyucu)

Hasta ve hasta yakınlarına atakları tetikleyen faktörlerden korunma önlemlerinin anlatılmasıdır. Gelişebilecek nefes borusu ödeminden ve diş çekimleri gibi yutak bölgesi girişimlerinin tehlikesi açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bazı ilaçların atakları tetikleyebileceği özellikle östrojen içeren hormonu içeren doğum kontrol haplarından uzak durulması gerektiği vurgulanmalıdır.
 

Bakmadan Geçme