Hz. Mevlana'nın şifa bulduğu kaplıca 450 bin kişiyi ağırladı

Konya'nın Ilgın ilçesinde bulunan ve tarihi Roma dönemine dayanan Sahib Ata Vakıf Hamamı 2022 yılı içerisinde toplam 450 bin kişiyi ağırladı.

Konya’nın Ilgın ilçesinde bulunan ve tarihi Roma dönemine dayanan Sahib Ata Vakıf Hamamı 2022 yılı içerisinde toplam 450 bin kişiyi ağırladı.


Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat döneminde önemli devlet adamlarından olan Sahib Ata Fahrettin Ali tarafından 1236 yılında havuzlu ilk Türk Hamamı olarak yaptırılan hamam şuan hala varlığını sürdürmektedir.
Hz. Mevlana’nın bir fiil Ilgın’a gelip dinlendiği ve her yıl 2-3 ay boyunca Ilgın’da şifa bulduğu o döneme ait tarih kaynaklarında geçmektedir. Hz. Mevlana kendisine gelen cüzzam hastalarını Ilgın’a getirip kaplıca suyu ile tedavi ettiği bilinmektedir.
Sahib Ata Vakıf Hamamı’nın dünyanın en önemli üç kaplıcasından biri olduğunun ve 42 °C doğal sıcaklığının bulunduğuna vurgu yapan Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş yaptığı açıklamada “Dağın eteklerinden çıkan su, çıktığı şekilde herhangi bir müdahaleye gereksinim duyulmadan havuzlara verilmektedir. Kaplıca suyu renksiz ve kokusuz olmasından dolayı içilebilir özelliğe de sahiptir. Her geçen gün yerli ve yabancı turist kapasitesini artıran kaplıcamız 2022 yılı içerisinde yaklaşık 450 bin kişiyi misafir etti. İnşallah bu yıl hayata geçireceğimiz otel projemizle çok daha fazla vatandaşımıza hizmet vermeye devam edeceğiz. Ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızı, bütün kaplıca severleri bu güzel ve şifa deposu suyu keşfetmesi için şehrimize, Ilgın’a bekliyoruz.” dedi.

 

Bakmadan Geçme