İHA saldırısında bir sivil öldü, 3'ü yaralandı

Yemen'deki İran destekli Husi milislerin Hudeyde vilayetinde insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırı sonucu bir sivilin hayatını kaybettiği, 3'ünün yaralandığı bildirild

Ülkenin resmi haber ajansı SABA'da yer alan haberde, Husi milislerin, Yemen'in batı kesiminde yer alan Hudeyde vilayetinin güneyindeki er-Ravn kasabası camisini İHA'yla hedef aldıkları belirtildi.

Cuma namazı sırasında İHA'dan atılan 2 roketin caminin dış kapısına isabet ettiği aktarılan haberde, saldırı sonucu Eyyüb Muhammed Maafa isimli vatandaşın yaşamını yitirdiği ve 3 kişinin yaralandığı ifade edildi.

- Yemen'deki iç savaş

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan'da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 ay devam eden ateşkes 2 Ekim'de sona ermişti.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise korkunç boyutlara ulaştı.

Bakmadan Geçme