İkinci el TOGG fiyatları şaşkınlık yaratıyor: Nasıl olur da?

TOGG'un sokaklardaki sayısı 2 bin barajını geçtiğinden beri, ikinci el ilanları hızla çoğalmaya başladı. Ancak, bakanlık tarafından belirlenen 'güncel satış fiyatının üzerinde satılamaz' kuralı, ekstraların gölgesinde kalmaya devam ediyor. Detaylar şöyle...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Temmuz ayının toplamını aşarak Ağustos'un ilk yarısında gerçekleştirilen TOGG teslimatlarının 2 bin adedi geçtiğini duyurdu.

Teslimat rakamlarındaki bu yükseliş, ikinci el ilan platformlarında da etkisini gösteriyor. Söz konusu ilanlarda sunulan araçlar için belirlenen fiyatlar ise 1 milyon 450 bin ile 1 milyon 600 bin aralığında çeşitleniyor.

İnanılmaz ikinci el TOGG fiyatları şaşkınlık yaratıyor: Nasıl olur da?

Eğer yeni bir TOGG sahibi olmak isterseniz, sıfır kilometre seçenekleri de dikkat çekiyor. TOGG T10X'in sıfır fiyatları şu şekilde: V1 RWD Standart Menzil için 1 milyon 227 bin 500 TL, V2 RWD Standart Menzil için 1 milyon 329 bin 500 TL ve V2 RWD Uzun Menzil seçeneği için 1 milyon 563 bin 500 TL ödemeniz gerekiyor.

Ticaret Bakanlığı, 6 Temmuz'da İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yaparak, ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirdi. Ticaret Bakanlığı'nın aldığı kararla ikinci el araçlar, sıfır araç fiyatının üzerinde satılamıyor.

NTV'de yer alan habere göre, bazı araç satıcıları, söz konusu kısıtlamayı delmek için çeşitli yollar ararken ilk olarak "ekstralar" bahane edilmeye başlandı. 

İnanılmaz ikinci el TOGG fiyatları şaşkınlık yaratıyor: Nasıl olur da?

Buna göre, ikinci el araç satanlar, ilan sitelerinde aracın fiyatını sıfır fiyatının altında duyuruyor ancak araçta cam filmi, kaput filmi, boya koruma, hız sabitleyici, anahtarsız giriş gibi ekstra donanım ve aksesuarların yer alması bahane edilerek, satış fiyatı dışında ek bedeller talep ediliyor. Böylece, aracın fiyatı sıfır fiyatını aşmış oluyor. 

Yasak nedeniyle piyasa fiyatından veya aksesuarlı fiyatlarıyla verilen Togg ilanlarında yer alan, "Tekliflerinizi mesaj yoluyla iletin", "iyi teklife dönüş sağlanacaktır" ifadeleri dikkat çekiyor. 

İlanlar Ticaret Bakanlığı'nın yasağına göre açılsa da araçların teklif yöntemiyle sıfır fiyatının üzerinde satılması için çalışılıyor.

Bakmadan Geçme