KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Milli muharip uçağı KAAN bu sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. KAAN'ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye dünyada 5. nesil savaş uçağı üretebilen 5 ülkeden birisi olacak

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli muharip uçağı KAAN sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı'nda yeniden piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı.KAAN'ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu. Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak. Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen KAAN 14 metre kanat açıklığına ve 21 metre uzunluğa sahip. KAAN'ın azami 1.8 mach yani saatte 2200 km hıza ulaşması hedefleniyor.

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi
F-16'NIN YERİNİ ALACAK
Milli muharip uçağının Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alması planlanıyor.

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi
ÇOK ROLLÜ SAVAŞ UÇAĞI
5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olan KAAN, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlıyor. TUSAŞ'ın sitesinde yer alan bilgilere göre KAAN kokpit tasarımı, 5’inci nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılıyor. Tasarım sürecinde pilotun içinde bulunduğu fiziksel, bilişsel ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak pilot durumsal farkındalığını artıracak bir kokpit ortamı geliştirildi.

Bakmadan Geçme