Kadınlar Filistin için bir arada!

Eskişehir'de İnsani Yardım Vakfı (İHH) kadın birimi, Filistin halkı için oturma eylemi başlattı.

Kadınlar Filistin için bir arada!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırıları yurt genelinde protesto edilirken, Eskişehir’de kadınlar Filistin’e destek olmak amacıyla oturma eylemi düzenledi. İnsanı Yardım Vakfı (İHH) Eskişehir Kadın Kolları,  İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Yediller Parkı’nda oturma eylemi başlattı. Eylem kapsamında kadınlar, basın açıklamasında bulunarak,  İsrail aleyhinde protesto yaptı. 

Kadınlar Filistin için bir arada!


  “GAZZE’DE HİÇBİR YER GÜVENLİ DEĞİL!”


Oturma eylemi kapsamında açıklama yapan Eskişehir İHH Kadın Başkanı Fethiye Akceylan, katliama dur demek için toplandıklarını ifade ederek, şunları vurguladı: “Bizler vicdan sahibi Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve anneler olarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde 15 gündür sürdürdüğü katliama “DUR” demek için buradayız. Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını bir an önce durdurması için harekete geçmeye davet ediyoruz.  Apartheid rejimi, yaklaşık yüz yıldır Filistinlilerin topraklarını işgal ederek defalarca katliam gerçekleştirdi. İki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ne ise 17 yıldır abluka uygulayarak bölgeyi adeta bir toplama kampına çevirdi. Gazze Şeridi’ne yönelik yıllardır süren bombalı saldırılarda sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oyun oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, insanın en güvenli sığınağı olan evlerinde aileleri, en çok da kadın ve çocukları hedef aldı. Ve maalesef Gazze’de hiçbir yer güvenli değil.
 Gazze’de devam eden saldırılarda okullar, camiler, hastaneler vurularak dünyanın gözü önünde savaş suçu işleniyor. İşgalci İsrail Yönetimi askerlerine yargılanmayacaklarının güvencesini vererek bunun yolunu açtı ve tam 17 gündür bütün uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığı ayaklar altına aldı.” 

Kadınlar Filistin için bir arada!

“DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE SOYKIRIM UYGULANIYOR!”


 Filistin’de her geçen dakika kötü haber aldıklarının altını çizen Başkan Akceylan, İsrail’in her 15 dakikada 3 çocuk katlettiğini aktardı. Sözlerini devam ettiren Fethiye Akceylan, “Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği katliamlarda yine yüzlerce kadın ve çocuk işgalcilerin açık hedefi oldu. 17 Ekim Salı gecesi İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 500’den fazla insan katledildi. İşgalci İsrail, daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde oyun oynayan, yemek yiyen ve savaş ortamında yaşama tutunmaya çalışan masum çocuk ve kadınları vahşice katletti. Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olan cesetlerini toplayıp poşetlere koyarak defnetmek zorunda kaldı.  Filistin’den her geçen dakika acı haberler alıyoruz. Şu ana kadar işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılarda binden fazlası çocuk olmak üzere 4 bine yakın kişi öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70'inin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bombalanan bina enkazında kalan bin 300 kişiden haber alınamadığını, bunlardan 600'ünün yine çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Tablo çok acı. İşgalci İsrail her 15 dakikada bir, üç çocuk katlederek Gazze Şeridi’nde, dünyanın gözü önünde soykırım uyguluyor.  Bizler vicdan sahibi kadınlar ve anneler olarak, dünya liderlerini, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletler’i, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı, Arap Birliği’ni, siyasi aktörleri ve kamuoyunu işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı soykırımı durdurması için harekete geçmeye ve işgalci İsrail’e yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.   Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.” diye konuşarak sözlerini noktaladı. 

HABER: ŞAHİN YALDIZLI

 

Bakmadan Geçme