Kahvaltılık kapya biber konservesi hazırlarken bilmeniz gereken püf nokta Asla küf tutmuyor

Hasadı başlayan kapya biber ev hanımlarının konserve yaparken en çok tercih ettiği lezzetlerden. Ancak püf noktalarına dikkat etmezseniz kapya biber konservesi küf tutuyor ve kötü koku yapıyor. 

Kahvaltı sofralarının en sevilen ürünlerinden biri kapya biber konservesidir. Tam zamanında kurulan kapya biber konservesi doğru yapıldığı takdirde muhteşem bir lezzete dönüşüyor. Fakat bazı püf noktalarına kesinlikle dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde kapya biber konservesi hemen küf tutuyor ve mutfağı berbat edercesine kötü koku yayıyor. Bilmeniz gereken bu aşçılık sırrıyla kahvaltılık kapya biber konservesi tam da ağzınıza layık bir hale geliyor.

KAHVALTILIK KAPYA BİBER KONSERVESİ YAPILIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Kaleninsesi.com'da paylaşılan bir içerikte kahvaltılık kapya biber konservesi yapımının püf noktaları teker teker paylaşıldı:

İlk olarak kapya biberler yıkanıp ayıklanır. Yıkanan biberler iyice kurulandıktan sonra fırın tepsilerine sıralanıp üzerlerine çizik atılır. 200 derecelik fırında yaklaşık 30-40 dakika közlendikten sonra fırından çıkarılır ve kabukları soyulur. 

Tüm biberler cam kavanozlara eklenir ve içerisine sarımsak ve biraz da sirke ilave edildikten sonra cam kavanozların kapakları sıkıca kapatılır. 

Cam kavanozlar derin bir tencere ya da kabın içine alındıktan sonra üzeri geçene kadar suyla doldurulur ve bu şekilde takribi 15 dakika kaynatılır.

Tencereden alınan kavanozlar nemsiz ve kuru ortamda muhafaza edilerek kış boyunca afiyetle tüketilebilir. 

Özel not: Kahvaltılık kapya biber konservesi yaparken kesinlikle cam kavanozun kapağı sıkıca kapatıp ters çevirmeniz gerekiyor. Ayrıca aşçılar zeytinyağını da öneriyor.

Kahvaltılık kapya biber konservesi hazırlarken bilmeniz gereken püf nokta Asla küf tutmuyor

KAPYA BİBER DEYİP SIRT ÇEVİRMEYİN

- Kapya biber, C vitamini bakımından zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı korur, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve cilt sağlığını destekler.

- Kapya biber, antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerle savaşır, hücre hasarını önler ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Ayrıca antioksidanlar, kanser, kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

- Kapya biber, lif kaynağıdır. Lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler, kan şekerini dengeler ve tokluk hissi verir. Böylece kilo kontrolüne de katkı sağlar.

- Kapya biber, potasyum içerir. Potasyum, kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler, kan basıncını kontrol eder ve kalp ritmini sağlar. Potasyum eksikliği, kas krampları, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtilere yol açabilir.

- Kapya biber, folik asit içerir. Folik asit, DNA sentezine ve hücre bölünmesine katılır. Özellikle hamile kadınlar için folik asit çok önemlidir. Çünkü folik asit eksikliği, bebekte nöral tüp defekti adı verilen ciddi bir doğum kusuruna neden olabilir.

Kapya biberin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Kapya biberi salata, çorba, yemek veya meze olarak tüketebilirsiniz. Ancak kapya biberi pişirmeden önce iyice yıkamalı ve çekirdeklerini çıkarmalısınız. Ayrıca kapya biberi aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü kapya biberi bazı kişilerde alerji, mide rahatsızlığı veya reflü gibi yan etkilere neden olabilir.

Kaynak: Kaleninsesi.com Derleme: Hakimiyet.com//

Bakmadan Geçme