Kanserli kahvaltı!

Gün içinde tüketilen gıdaların en önemlisi sabah kahvaltısında tüketilen besinler olabilir. Özellikle günün geri kalanında daha dinç ve enerjik olmak için sağlıklı bir kahvaltı yapmak oldukça önemlidir. Sağlıklı besinlerin yanında kahvaltıda tükettiğimiz bazı yiyecekler bazen oldukça zararlı olabilir. Hatta kansere neden olabilmektedir. Peki, bu besinler nelerdir?

Kanserli kahvaltı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahvaltı, güne enerjik ve dinç başlamak için en önemli öğünlerden biridir. Genel olarak pek çok kişi sabah kahvaltısından önce aç karnına kahve ya da yoğurtlu ürünler tüketmektedir. Bunun yanı sıra çoğu kişi aç karnına yenmesi gereken besinleri de bilmezler. Masum görünen bazı yiyecekler yanlış yüketildiği zaman kansere neden olabilir. Özellikle sindirim sistemimizi etkileyecek zararlı yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…
KAHVALTIDA ZARARLI YİYECEKLER
Kahvaltı sofrasında zararlı yiyecekler arasında domates bulunuyor. C vitamini deposu olan domates tanik asit içerdiği için aç karnına yenilmemesi gerekiyor. Bu asit, midede bulunan ve genel olarak ağrılı mide sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple, mide problemleriniz varsa domates tüketmemeniz oldukça önemlidir. Gazlı içecekler de aç karnına midenizi şişirebilir ve midenizdeki asit seviyesini yükseltebilir. Oldukça zararlı olan gazlı içecekler midenizdeki asit seviyesini yükselttiğinde uzun vadede yemek borusu kanseri bile yapabilir.
MİDE HASTALIKLARINA YOL AÇABİLİR
Yağlı hamur işleri de aç karnına zararlı olan yiyecekler arasındadır. Genel olarak evden aceleyle çıkarken atıştırmak için en kolay yiyeceklerden biri de hamur işleridir. Sizi her ne kadar doyursa da sağlığınız için oldukça zararlıdır. Bir diğer zararlı gıdalar arasında baharatlı yiyecekler bulunmaktadır. Yemeğin tadını ve kokusunu daha lezzetli hale getiren bu ürünler sabah aç karnına iyi bir tercih değildir. Mide kramplarına, asidik reaksiyonlara dönüşen mide tahrişine kolay bir şekilde sebebiyet verebilirler.
Bunun yanında yoğurt, sağlık için birçok laktik asit bakterisi içerse de midede asit miktarı sayesinde laktik asit aç karnına etkisiz hale gelir. Bu sebeple yoğurdu yemek yedikten 1-2 saat sonra tüketmeniz önerilir. Armutlar da çok miktar ham lif içerdiği için aç karnına hassas mukoza zarlarına zarar verebilirler. Bu da ileride mide hastalıklarına yol açmaktadır.
 

Bakmadan Geçme