Karaman'da domates ve salatalığın kilosu 1 TL'den satılıyor

Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun etkili olduğu ve fiyatların sürekli yükseldiği dönemde Karaman'ın Ayrancı Belediyesi, kendisine ait tarladan yetişen domates ve salatalığı 1 liradan satıyor.

Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, belediyeye ait 15 bin metrekarelik arazide ekilen domates, biber, salatalık, kavun ve karpuzun hasattan sonra ilçe halkına 1 liradan satışına başladı.

Belediye Başkanı Büyükkarcı vatandaşların durumdan memnun olduğunu ifade ederek, üretken belediyecilik ve bütüncül yaklaşımın iyi örneğini vermiş olduklarını söyledi. 

VATANDAŞ DURUMDAN MEMNUN

karamandan.com’un haberine göre Büyükkarcı şu ifadeleri kullandı:

“Burası toplamda 15 bin metrekarelik bir alan. Burada salatalık, domates, biber, kavun ve karpuz yetiştiriyoruz. Bugüne kadar vatandaşlarımıza her gün akşam paketleme yaparak 2’şer kilo ürünü evlerine ücretsiz olarak bırakıyorduk. Şimdi ise ürettiğimiz ürünlerin tamamının kilosunu 1 lira olarak belirledik. Domatesin kilosu da, salatalığın kilosu da, diğer ürünlerin kilosu da 1 lira. Amacımız, bu arazinin rantabl hale gelmesini vatandaşa göstermek, bununla birlikte de burada bu ürünler de güzel yetişiyormuş diyerek vatandaşı teşvik etmek. Biz burada ürün satışımızı sadece ilçe halkı ile sınırladık ve insanlar buradan kilosu 1 lira olunca kasa kasa götürmek istiyor. Bunun da adaletsizliğe yol açacağını düşündüğümüz için ilçe halkımıza ürünlerden 2’şer kiloyu geçmemek şartıyla haftalık ihtiyaçlarını 6 liraya görmüş oluyor.”

Kaynak: karamandan.com

Derleme: hakimiyet.com - Mücahit Dere - 

Bakmadan Geçme