Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek

Karatay Belediyesi, altyapı çalışmalarının en büyük gider kalemlerinden biri olan kilit parke ve bordür taşında maliyeti düşürmek ve ciddi oranda tasarruf sağlamak amacıyla Kilit Parke ve Bordür Üretim Tesisi kuruyor.

KONYA HABER: İnşa çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediği proje; 123 bin arsa, 1551 metrekare de inşaat alanına sahip. Betonarme prefabrik olarak tasarlanan tesis tamamlandığında Karatay Belediyesi, özel sektörden temin ettiği kilit parke ve bordür taşını artık kendisi üretecek. 
Günlük 1200 metrekare kilit parke, 1500 mtül de bordür üretme kapasitesine sahip olacak tesis, 10 bin metrekarelik parke stok alanı da bulunacak. Yaklaşık 16 milyon TL’ye mal olacak olan ve yaz aylarında üretime başlaması hedeflenen tesis, Karatay Belediyesi’ne yılda yüzde 20’nin üzerinde bir oranda tasarruf da sağlayacak. 

Tesiste üretim, Beton Parke ve Bordür Makinası ile gerçekleştirilecek ve önümüzdeki dönemlerde bu makinaların sayısı artırılabilecek. Tesiste çeşitli ebat ve renklerde kilit parke ve bordür taşı üretimi mümkün olacak. 

BAŞKAN HASAN KILCA TESİSİN İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU 
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Şevik ile Fen İşleri Müdürü Bahattin Totan ile birlikte, büyük ilerleme kaydedilen Parke ve Bordür Üretim Tesisi’nin inşaatında incelemelerde bulundu.
İnşaatta gelinen son nokta hakkında bilgi alan Başkan Hasan Kılca; “Karatay Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan her bir vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve mutluluklarına katkı sunmak istiyoruz. Bu amaçla da göreve geldiğimiz günden bu yana ilçemizin dört bir yanında önemli yatırımlar ve hizmetler yapıyoruz. Birçoğunun maliyetinin yüksek olduğu bu projelerimizin maliyeti tüm belediyeler gibi bizim için de önemli bir gider kalemi. Bunu en aza indirmek için 2021’de saatte 240 ton gibi yüksek bir üretim kapasitesine sahip yeni Asfalt Plenti’ni ve Asfalt Analiz Laboratuvarı’nı hizmete sunmuştuk. Şimdi de Karatay Belediyesi olarak Kilit Parke ve Beton Bordür Üretim Tesisimizi kuruyoruz. Tesisimizin inşaatı sürüyor ve inşallah yaz aylarında üretime başlayacak. Tamamen özel sektörden temin ettiğimiz kilit parke ve bordür taşını artık kendimiz üreteceğiz. Günde yaklaşık 1200 metrekare kilit parke, 1500 mtül de bordür taşı üretimini yapacak tesisimiz 1 yılda 300 bin metrekare kilit parke veya 375 bin mtül bordür taşı üretilebilme kapasitesine sahip olacak. Belediyemizin taş ihtiyacının karşılanması için önemli bir görev üstlenecek tesisimiz sayesinde yılda yüzde 20’nin üzerinde bir tasarruf sağlayabileceğiz. Tesisimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
 

KONYA HABER - HAKİMİYET 

Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek
Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek
Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek
Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek
Karatay Belediyesi kendi parkesini artık kendi üretecek
Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme