Katı- Katı Maddelerin Çözünürlük Farkı ile Ayrılması: Katı- Katı Maddelerin Çözünürlük Farkı ile Ayrılması Deneyi ve Sonucu!

Katı- Katı Maddelerin Çözünürlük Farkı ile Ayrılması nasıl yapılır?

Katı- Katı Maddelerin Çözünürlük Farkı ile Ayrılması: Katı- Katı Maddelerin Çözünürlük Farkı ile Ayrılması Deneyi ve Sonucu!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deneyin Yapılışı

  • Bir beherglasın dörtte biri kadar su doldurduk. Bir kapta yemek tuzu ve kumu karıştırdık.
  • Karıştırdığımız bu karışımı suyun içerisine boşalttık ve iyice karıştırdık. Tuz suda çözünene kadar karıştırmaya devam ettik.
  • Huninin içerisine süzgeç kağıdını yerleştirdik ve erlenmayerin üzerine koyduk. Hazırladığımız bu su, tuz ve kum karışımını buraya boşalttık.
  • Erlanmayerdeki suyu behere boşalttık. Isıtıcıda iyice ısıttık ve gözlemlerimizi kaydettik.

Sonuç ve Yorum

Tuz ve kumu karıştırıp suyun içerisine aktardık ve bunun ardından tuz suda eriyene kadar karıştırdık ve tuzun suda çözünmesini gözlemledim. İlk olarak süzgeç kağıdıyla kum ve tuzlu suyu ayırmış olduk. Kumlar süzgeç kağıdında kaldı. Elle ettiğimiz tuzlu suyu ısıttık. Bunun sonucunda tuz kristallendi. İçinde tuzlu su bulunan beheri ocağa yerleştirdim ve bir süre bekledim. Suyun buharlaştığını ve tuzun beherde kaldığını en sonunda beherin içinde tuzu tamamen sudan ayrılmış halde gördüm.(Buharlaştırma yöntemiyle ayırma)

 

Bakmadan Geçme