Katolik Kilisesi'nde skandal olay

ABD'de Illinois Eyaleti'nde Katolik din adamları tarafından 2 bin çocuğa taciz edildi.

ABD’nin Illinois Eyaleti Başsavcılığı tarafından yürütülen ve geçtiğimiz günlerde sonucu yayınlanan soruşturmada 1950 ila 2019 yılları arasında eyalet çapında 1997 çocuğun, 451 Katolik din adamlarının cinsel istismara uğradığını ortaya koydu. Eyalet Başsavcısı KwameRaoul soruşturmayla ilgili yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi;

“Savcılarım ve müfettişlerim, piskoposlukların elindeki 100 bin sayfadan fazla belgeyi inceleyerek binlerce piskoposluk dosyasını gözden geçirdi. Piskoposluk yönetimi ve temsilcileriyle röportajlar ve görüşmeler yapmak için sayısız saat harcadılar. Ve bu soruşturma boyunca, ofisimle e-postalar, mektuplar, sesli mesajlar, röportajlar ve telefon görüşmeleri yoluyla hayatta kalanlardan 600'den fazla gizli temas kuruldu.”İfadelerini kullandı.

ZAMAN AŞIMINDAN DOLAYI ADALET SAĞLANAMAYACAK

Başsavcı Raoul, 451 din adamının isimlerini ve detayları soruşturma raporunda sunduklarını söyleyerek“ Onlarca yıllık Katolik yönetimi kararları ve politikaları, bilinen çocuk cinsel istismarcılarının genellikle göz önünde saklanmalarına izin verdi. Katolik din adamlarının çocuklara yönelik cinsel istismarından sağ kurtulan pek çok kişi, zamanaşımı sık sık meydana geldiği için asla yasal anlamda adaleti göremeyecek” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme