Kırgızistanlı hastayı Türk doktorlar sağlığına kavuşturdu

Türkiye'ye gelen rahim ağzı kanseri hastası olan Kırgızistanlı Gulzar Chynalıeva, Amasya'da sağlığına kavuştu.

Ülkesinde hastalığına çare bulamaması üzerine Hindistan’da denediği alternatif tıp yöntemlerinin de çare olamadığı Gulzar Chynalıeva (42), arkadaşının önerisiyle Türkiye’ye geldi. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran hastanın tetkik ile tahlillerini yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara, ekibiyle ameliyata karar verdi. Başarılı geçen ameliyatın ardından, rahim ağzı ve yayılmış olan lenf bezlerinin temizlendiğini belirten Prof. Dr. Kara, ayrıca hastasının böbrekleri ve idrar kanallarında yaşadığı sorunun da üroloji doktoru Doç. Dr. Salih Polat’ın ameliyata dahil edilmesiyle giderildiğini söyledi.

Kırgızistanlı hastayı Türk doktorlar sağlığa kavuşturdu

Türk devletleriyle yaptığı anlaşma sayesinde hastasının sağlık hizmeti aldığını anlatan Prof. Dr. Osman Fadıl Kara, “Hastamız şimdi çok rahat. Normal beslenmesine geçti. Yürümeye başladı. Böbrek ve barsak fonksiyonları çalışıyor. İnşallah yakın zamanda taburcu edeceğiz” diye konuştu.
Eski sağlığına kavuşan Gülzar Chynalıeva’nın Manas Üniversitesi’nde Türkçe hazırlık eğitimi alan kızı Nella da ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Kara ve ekibine Türkçe sözlerle teşekkür etti.

Kırgızistanlı hastayı Türk doktorlar sağlığa kavuşturdu

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme