Kırmızı lekeli yumurta yenir mi? Uzmanlar açıkladı! Bugüne kadar tersini yapmış olabilirsiniz

Kırmızı lekeli yumurta nadir rastlanan bir görüntü olsa da zaman zaman kafaları karıştırmıştır. Hem yumurta uzmanları hem de ABD Tarım Bakanlığı kırmızı lekeli yumurtanın tüketilebileceğini söylüyor.

Yumurta, protein açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle kahvaltıda sıklıkla tüketilir. Fakat uygun koşullarda saklanmazsa hızlıca bozulma özelliği taşır. Bazı yumurtaların ise kırılır kırılmaz kırmızı lekeye sahip olduğu görülmektedir. Bu tür durumlarda yumurtanın tüketilip tüketilemeyeceği her zaman merak konusu olmuştur. Bu hususa dair USDA ve yumurta uzmanları kırmızı lekeli yumurtanın tüketilebileceğini söylüyor. Ancak bir tehlikeyi de göz ardı etmiyor. 

KIRMIZI LEKELİ YUMURTA YENİR Mİ?

Altasyumurta.com'da yer alan içeriğe göre uzmanlar, yumurtada görülen kan lekesinin tavuğun karaciğerinden veya yumurtalığından kaynaklandığını belirtiyor. Buna göre yumurtanın sarısının oluşumunda tavukta yaşanan bir kılcal damar sorununun bu lekeye neden olabildiği vurgulanıyor. Bunun yanında kümesteki tavukların beslenme şekillerinin de kan lekesine neden olabileceği ifade ediliyor. Yumurta beyazı, sarısı ve kabuğunda görülebilen bu sorun sadece yüzde 1 oranında görülüyor.

Öte yandan yumurtada görülen kan lekesi kümesin hastalıklı olduğu anlamına da gelmiyor. Yumurtanızda kötü ve ağır bir koku yoksa bayat değildir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) gibi kurumlar kan lekesi bulunan yumurtayı tüketmenin hiçbir zararının olmadığını belirtiyor. USDA’ya göre düzgün pişirildiği sürece kan lekesi bulunan yumurtayı yemek güvenli. Yani lekeyi alıp yumurtayı istediğiniz şekilde tüketirseniz hiçbir sorun yok.

Kırmızı lekeli yumurta yenir mi? Uzmanlar açıkladı! Bugüne kadar tersini yapmış olabilirsiniz

YUMURTAYI DOĞRU PİŞİRME YÖNTEMLERİ

Tavada Kızartma Yumurta:

Bir tavayı orta ateşte ısıtın ve biraz tereyağı veya sıvı yağ ekleyin. Yumurtayı kırın ve tavaya dikkatlice ekleyin. Yumurta beyazı pişmeye başladığında, üzerine tuz ve biber ekleyebilirsiniz. Yumurta beyazı tamamen piştiğinde, altını kapatın ve isteğinize bağlı olarak sarısını sulu bırakabilir veya daha fazla pişirebilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta:

Tencerenize yumurtaları ekleyin ve üzerini sıcak suyla kaplayacak kadar su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve su kaynayana kadar yüksek ateşte tutun. Kaynadıktan sonra ateşi kısın ve yumurtaları kaynar suyun içinde 9-12 dakika boyunca haşlayın (Pişirme süresi yumurta sarısının istediğiniz sertlikte olmasına bağlıdır). Haşlanmış yumurtaları soğuk suya koyarak pişirme sürecini durdurun ve kabuklarını soyabilirsiniz.

Çırpılmış Yumurta (Omlet):

Yumurtaları bir kaseye kırın ve çırpın. İsteğinize bağlı olarak tuz, biber, süt veya rendelenmiş peynir ekleyebilirsiniz. Bir tavayı ısıtın ve içine biraz tereyağı veya sıvı yağ ekleyin. Yumurta karışımını tavaya dökün ve spatula ile karıştırarak pişirin. Yumurta karışımı katılaşana kadar pişirin ve sonra istediğiniz malzemelerle doldurarak katlayabilirsiniz.

Fırında Yumurta:

Yumurtaları bir fırın kabına kırın ve üzerine tuz, biber ve isteğinize bağlı olarak peynir veya sebzeler ekleyin. Fırını 180°C'ye (350°F) ısıtın ve yumurtaları fırına koyun. Yumurtaların beyazı tamamen pişene kadar fırında tutun (yaklaşık 12-15 dakika).

5 AŞAMADA BOZUK YUMURTA ANLAMLA TÜYOLARI

Bozuk bir yumurta, genellikle kokusu, görünümü ve kıvamındaki değişikliklerle anlaşılabilir. Aşağıda bozuk bir yumurta nasıl anlaşılacağına dair bazı belirtiler bulunmaktadır:

1. Kokusu: Bozuk bir yumurta genellikle kötü bir koku yayar. Yumurtanın içindeki maddenin bozulması sonucu oluşan hidrojen sülfür gazı nedeniyle bu kötü koku oluşur. Yumurtayı kokladığınızda keskin, sülfür benzeri bir koku alıyorsanız, bu yumurtanın bozulduğuna işaret edebilir.

2. Görünümü: Bozuk bir yumurta, kabuğunun üzerinde çatlaklar, lekeler veya bozulmuş bölgeler olabilir. Kabukta herhangi bir çürüme veya küflenme belirtisi görmek yumurtanın bozuk olduğunu gösterir.

Kırmızı lekeli yumurta yenir mi? Uzmanlar açıkladı! Bugüne kadar tersini yapmış olabilirsiniz

3. Kıvamı: Bozuk bir yumurta, normalden daha sıvı veya daha yoğun olabilir. Normal bir yumurta, beyazı ve sarısı arasında belirli bir dengede olurken, bozuk bir yumurta bu dengeyi kaybedebilir. Yumurtayı kırmadan önce hafifçe çalkalayarak içindeki kıvamı kontrol edebilirsiniz.

4. Yüzeyi: Bozuk bir yumurta kabuğunun üzerinde çatlaklar veya kirli bölgeler olabilir. Bunlar, yumurtanın içine mikropların girmesine neden olabilir.

5. Suda Test: Yumurtanın bozuk olup olmadığını anlamak için yumurtayı su dolu bir kap içine bırakabilirsiniz. Taze bir yumurta genellikle dibe çökerken, bozuk bir yumurta yüzeye çıkabilir veya suyun üzerinde yüzebilir.
 

Bakmadan Geçme