• Haberler
  • Keşfet
  • Kısa süreli bereket, uzun süreli sağlık sırrı çağla!

Kısa süreli bereket, uzun süreli sağlık sırrı çağla!

Çağla meyvesinin sınırlı zaman diliminde tüketilen bu mucizevi meyve, kalp sağlığından cilt gençliğine kadar birçok alanda sağlık ve güzellik sunuyor!

Çağla, sene içerisinde yalnızca 20 günlük bir zaman diliminde tüketilebilen ve sağlık açısından oldukça değerli olan bir meyve olarak biliniyor. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan görevi görürken, cildinizi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca kalp ve damar sağlığının korunmasında etkilidir ve kalp krizi riskini azaltır. Bağırsaklarda probiyotik bir etki yaratarak sindirim sisteminin düzeni ve parçalanması sağlanır. Özellikle emzirme döneminde olan annelerin süt miktarını artırıcı, bebek depolama desteği sağlar.

Çağla, içeriğindeki yüksek magnezyum sayesinde toplardamar ve atardamarların gelişimini teşvik eder ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Sinirleri yatıştırarak zihinsel yorgunluğu giderir ve enerji içeriği sayesinde tansiyonu dengeleyebilir. Ayrıca vücutta cinsel ilişkiye neden olan C reaktif proteinin engellenmesine yardımcı olabilir.

Ancak çağla, yüksek kalorili bir meyve olduğu için kilo kontrolü yapmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bir besindir. 1 adet çağla meyvesi yaklaşık olarak 11 kaloriye denk gelirken, 100 gram çağla ise yaklaşık 600 kalori kayıtlıdır. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin miktarını kontrol etmeleri sağlanır.

Çağla, tüketildiğinde bazı yan kalıntıların nedeni olabilir. Özellikle fındık alerjisi olanlarda kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca yaşlılar, küçük çocuklar ve yutma güçlüğü çeken kişilerin boğulma riski nedeniyle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak çağla sağlık açısından birçok faydalı bulunan ancak dikkatli tüketilmesi gereken bir meyvedir. Uzman bir doktora programlarından önce tüketilmesi önerilir, özellikle potansiyel dağılımlara karşı önlem almak için.

Özel Haber

Bakmadan Geçme