Köç: Zorlaştırma doğru değil 

Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç ' Milli Eğitim Bakanlığı'nın açık liseye geçişleri zorlaştırmasını değerlendirdi. Kararı doğru ve yerinde buluyoruz. Dedi

 Açık liseye geçişin Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle birlikte zorlaştırılmasını doğru bir karar olarak nitelendiren Başkan Ali Köç, “ Geride bıraktığımız eğitim-öğretim yılında ortaöğretimde 6 milyon 500 bin civarında öğrencimiz olmasına rağmen, 1 milyon 600 bin öğrencimizin kaydını açık liseye aldırdığını hatırlatan Köç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Sınavla öğrenci alan okullarda dahi 11. ya da 12. sınıfta öğrenciler kaydını açık liseye aldırıyor. Neden? Çünkü sadece YKS odaklı bir yaklaşımla süreci değerlendiriyorlar. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Örgün eğitim yani okul ortamı sadece çocuklarımıza akademik ders bilgisinin yüklendiği bir süreç değildir. Dolayısıyla çocuklarımız; öğretmenin rol model, akran öğrenmesinin de önemli olduğu, kişilik ve karakter gelişiminin yerleştiği okul ortamından koparılmamalıdır. Açık liseye geçişin zorlaştırılması kararının bir kez daha doğru olduğunu vurguluyoruz ve her zaman bu kararın arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz “ dedi. 

Bakmadan Geçme