• Haberler
  • Konya
  • Konya'da av yasağına rağmen göllere serilen balıkçı ağları ve pinterler toplanıyor

Konya'da av yasağına rağmen göllere serilen balıkçı ağları ve pinterler toplanıyor

Konya'nın Beyşehir ve Ilgın ilçelerinde, su ürünleri av yasağına rağmen göl sularına kaçak avlanmak amacıyla serilen balıkçı ağları ve pinterler toplanıyor.

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 15 Mart’ta başlayan ve 3 ay boyunca devam edecek su ürünleri avlanma yasağı nedeniyle Beyşehir Gölü’nde yürüttüğü denetimler aralıksız sürüyor. Su ürünleri kontrol ekipleri tarafından su yüzeyinde yapılan denetimlerde yasağa rağmen kurallara uygun olmayan zamanda atılmış balıkçı ağları tek tek toplanarak kıyıya çıkarıldı. Ağ gözleri arasında yer alan canlı balıklar tekrar tatlı sulara iade edilirken, kaçak avlanmak için serildiği belirlenen balıkçı ağlarına yakılarak imha edilmek üzere el konuldu.

Hüyük İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından karadan yürütülen denetim ve kontroller, havadan dron destekli olarak da gerçekleştiriliyor. Beyşehir Gölü’nün yanı sıra Konya’da su ürünleri av yasağının uygulandığı Ilgın’ın Çavuşcu Gölü’nde gerçekleştirilen denetimlerde tatlı su istakozu avında kullanılan 20 çift pinter ile kaçak balık avında kullanıldığı değerlendirilen bin 100 metre misina ağ ele geçirildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çavuşcugöl Su Ürünleri Kooperatifi ile müşterek olarak yürütülen denetimlerde ele geçirilen av malzemeleri göl sularından çıkarılarak el konuldu. Pinter içerisindeki tatlı su istakozları ise tatlı sulara salındı.

Yetkililer, 90 günlük av yasağı boyunca tüm balıkçı teknelerinin suyla temas etmeyecek şekilde karaya çekilmesi ve herhangi bir av malzemesi bulundurulmaması gerektiği konusunda uyarılarını yinelerken, “Sürdürülebilir su ürünleri ticaretinin yapılabilmesinin tek yolu üreme dönemindeki yasaklara uymaktan geçmektedir. Vatandaşlarımızın konu hakkında duyarlı olmalarını rica ediyoruz” denildi. 

Bakmadan Geçme