• Haberler
  • Konya
  • Konya'da bu müze ziyaretçi akınına uğruyor! Müze Meram'a yoğun ilgi!

Konya'da bu müze ziyaretçi akınına uğruyor! Müze Meram'a yoğun ilgi!

Meram Belediyesinin büyük beğeni toplayan projesi Müze Meram'a ziyaretçi ilgisi hafta sonunda da devam etti. Misafirlerine adeta zamanda yolculuk yaptıran müze ziyaretçi akınına uğradı. Müze, kültürlerini öğrenen yeni nesilden de, maziye nostaljik bir yolculuk yapan büyüklerden de tam not aldı.

Konya'da bu müze ziyaretçi akınına uğruyor! Müze Meram'a yoğun ilgi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meram Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve geçtiğimiz günlerde ziyaretçilerine kapılarını açan Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi (Müze Meram), açıldığı günden bu yana misafirlerinin yoğun ilgisini çekiyor. Müze Meram özellikle hafta sonunda adeta ziyaretçi akınına uğradı. 

“HERŞEY EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLMÜŞ GÜZEL BİR MÜZE” 

Hem çocukların hem de büyüklerin büyük beğenisini kazanan Müze Meram tüm ziyaretçilerinden tam not aldı. Daha önce Konya’ya gelen misafirlere tarihi anlatacak kültürü yansıtacak bir mekan bulunmadığına dikkat çeken ziyaretçilerden Gülsüm Ceylan, “Bu noktada ufak tefek yerler vardı ama bu kadar ayrıntılı, detaylı ve güzel bir mekan yoktu. Müze Meram en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, herşey tek tek hesaplanmış, dizaynı için emek verilmiş bir yer olmuş” diye konuştu. Müzeyi ailesiyle birlikte gezdiğini belirten Ayhan Bircan ise “Duyduğumdan bu yana çok merak ediyordum. Tek tek her yerini gezdik. Yapanların eline sağlık. Müzede eski Konya tarihi ambiyansı çok güzel yakalanmış. Beni çocukluğuma döndürdü. Bazen duygulandık, bazen sevindik. Yapanları tebrik ediyorum” diye konuştu. 

“TARİH BU MÜZEDE ADETA YENİDEN CANLANIYOR” 

Müze özellikle yeni neslin de büyük beğenisini topladı. “Eski dönemde yaşananları öğreniyoruz” diye konuşan gençlerden Egemen Bircan, eskiden bugüne herşeyin çok değiştiğini görüyor, eskileri öğreniyoruz. Yapanlara teşekkür ediyorum” dedi. Müzenin kendilerini eski anılarına götürdüğünü ifade eden Mehmet Ali Bey ise “Buradaki çoğu şeyleri gördük. Ama görmediklerimizi de burada gördük, öğrendik” şeklinde konuştu. Müzede her detayın çok güzel hazırlandığını ifade eden Şule Gencer de konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Burası tam anlamıyla bir tarih. Buradakiler çocukluğumuzda vardı. Her bir detay dikkatimi çekti. Herkese burayı gelip görmesini tavsiye ediyorum.” 

“İNSANLAR, MUHAKKAK ÇOCUKLARINI DA ALIP GELSİNLER BURAYA”  

Bir diğer ziyaretçi Av. Ergun Konaklı da müzenin çok hoşuna gittiğini belirterek, “Burada Konya geleneklerini ve göreneklerini sergilemişler. Herkesin gelmesi, görmesi gerek. Çocukluğumuza, gençliğimize döndük. Burada herşey Konya’yı anlatıyor” diye konuştu. “Burada sergilenen güzelliklerin çoğunluğu bugün artık yok. Buradan başka yerde bulmanız da zor” diye konuşan Ali Osman Limon ise, konuşmasını şöyle sürdürdü; “İnsanlar sadece kendileri gelmesin. Çocuklarını da getirsinler. Dedelerimiz ninelerimiz böyle yaşamışlar deyip öğrensinler.” 78 yaşında olduğunu belirten bir diğer vatandaş da “Biz burada bulunan herşeyi yaşadık. Çoğunu unutmuştuk, ama tüm anılar yeniden canlandı gözümüzde” diye konuştu. 

 “BURADA, ÇOCUKLUĞUMU, ANILARIMI BULDUM”

Müzeyi ziyaret etmekle elli sene öncesine döndüğünü belirten Semati Esen, “Burayı verseler alır, burada yaşarım. O kadar çok sevdim. Bana böyle bir his verdi. Geçmişteki güzellikleri, incelikleri bugün bulamazsın. Anlatsan inanmazlar. Ama burada görüyor insanlar. Müze sayesinde daha etkileyici oluyor. Yapanlardan Allah razı olsun” şeklinde konuştu. Konya’nın yerlilerinden biri olduğunu ifade eden Mustafa Horasan ise Müze ziyaretiyle eski anılarının canlandığını belirterek, “Çocukluğumu buldum burada. Kültürümüzü tanıtmış. Kültür Mutfağı’nda bulunan aşevi dikkatimi çekti. Annemle yaşadığım anılarımı hatırlattı. Belediye Başkanımız Mustafa Kavuş’a ve Meram Belediyesine teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” şeklinde görüş belirtti. 

Bakmadan Geçme