Konya'da bulunan sunak, 1800 yıl öncesinin sosyo-kültürel yapısına ışık tutuyor

Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan Savatra Antik Kenti'nde, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. İlker Işık başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, MS 2. veya 3. yüzyıla tarihlendirilen bir sunak bulundu.

Konya'da bulunan sunak, 1800 yıl öncesinin sosyo-kültürel yapısına ışık tutuyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KONYA HABER: Antik tiyatronun sahne binasının altında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan sunak, 1,5 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde. Üç tarafı, zafer çelengi, asker ve sancak kabartmaları ile süslü olan sunak, bloklar altında kalması nedeniyle çok az tahrip olmuş.

Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İlker Işık, sunağın, kentin o dönemdeki yaşantısına ışık tutacak önemli bir buluntu olduğunu söyledi.

Işık, sunak üzerinde bulunan kabartmaların, kentin Roma döneminde önemli bir askeri üs olarak kullanıldığını gösterdiğini belirtti.

Savatra Antik Kenti, MÖ 4. yüzyılda kurulmuş ve MS 4. yüzyıla kadar yerleşim görmüş. Kent, Roma döneminde önemli bir askeri üs ve ticaret merkezi olarak varlığını sürdürmüş.

Sunakta, dört sıradan oluşan bir Grekçe yazıtla karşılaştıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
"İşin uzmanı olan hocalarımıza danışarak, bu yazının tercümesini yaptırdık. Sunağın, bölgede yaşayan 'Aurelia' isimli bir teşkilat ya da hanedan tarafından, bu tiyatroya yapılan bir bağış olduğu tespit edildi. Bu bağlamda hem tiyatronun dönemini net bir şekilde yorumlama şansına sahip olduk hem de dönemin kültürel ve sosyolojik yapısı konusunda bilgi edindik. Sunağın ön yüzünde bir asker betimlemesi, bir tarafında sancak, diğer tarafında da bir zafer çelengi görüyoruz. Bu figürler de bu kişilerin muzaffer bir başarı elde ettiğini yansıtıyor. Burası zaten bir Roma askeri garnizon bölgesi olduğu için bu durumla örtüşüyor. Sunağın, hem yazı karakterleri hem de tiyatrodan elde edilen bulgularla örtüştüğü için 2'nci veya 3'üncü yüzyıla ait olduğunu tahmin ediyoruz."

Işık, yaklaşık 3 yıldır antik tiyatroda yürütülen kazı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirtti.
Oturma sıralarının yer aldığı "kavea" bölümüyle sahne binasının ortaya çıkarıldığını aktaran Işık, "Kazı çalışmalarının sona ermesinin hemen ardından, restorasyon çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Tahrip olan kısımları artık net bir şekilde görebiliyoruz. Tiyatrodaki oturma basamaklarının az olmasından dolayı restorasyonunun kolay olacağını tahmin ediyoruz." ifadesini kullandı.
 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bakmadan Geçme