Konya'da 'Modern dünyada çocuk yetiştirmek mümkün mü?' adlı seminer düzenlendi

'Modern Dünya'da Dikkatli Çocuk Yetiştirmek Mümkün Mü?' konulu seminer, Makina Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şubesinde gerçekleştirildi.

KONYA HABER: “Modern Dünya’da Dikkatli Çocuk Yetiştirmek Mümkün Mü?” isimli seminer Diamind Zihin Akademisi ve MMO Konya Şubesi tarafından düzenlendi. Etkinliğe MMO Konya Şubesi Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, Çocuk Ergen Psikiyatristleri Doç. Dr. Fatih Hilmi Çetin ve Doç. Dr. Halit Necmi Uçar ile birçok misafir katıldı. 

Konuşmasında dikkatli olmanın veya dikkatsizliğin temel nedenlerine inilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Aziz Hakan Altun, “Bizler toplumsal yaşam içerisinde her kuşağa hitap etmeye çalışıyoruz. Fakat bunlar arasında çocuklarımız bizim en değerli ve en kıymetlilerimiz. Bu sebeple gündelik yaşam içerisinde özellikle birçok nedenden dolayı dikkatsizliğin arttığını düşünecek olursak çocuklarımızın bunlardan etkilenmemesini göz ardı edemeyiz. Dolayısıyla bizler Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi olarak bu semineri sadece üyelerimize değil tüm vatandaşlarımıza yönelik düzenledik” dedi. 
Seminere konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Fatih Hilmi Çetin, modern dünyada dikkatin sürekli olarak işgal edildiğinin altını çizerek bu sorunun temel nedeninin modernizm olduğunu belirtti. Bununla ilgili olarak modern dünyanın dikkati nasıl işgal ettiğini aktaran Fatih Hilmi Çetin, “Bunun birçok nedeni var: Hızlı ve çoklu görevler, akış deneyimi yokluğu, yorgunluk ve uykusuzluk, zihinsel gezintiler, teknolojik gelişmeler, stres, beslenme ve kirlilik” şeklinde konuştu. 

Modern dünyadaki tüm iç ve dış etkenlere rağmen dikkatli çocuk yetiştirmenin mümkün olduğunu dile getiren Doç. Dr. Halit Necmi Uçar ise, “Özellikle çocuklarımızı ekranla başbaşa bırakmayalım. Çocuklarımızla birlikte kaliteli zaman geçirelim. Gerek donanımsal gerekse yazılımsal olarak bununla ilgili teknolojik önlemler alalım. Konuyla ilgili kitaplar okuyup kendimizi muhakkak geliştirelim. Çocuklarımızın uyku rutinlerini fizyolojik sağlıklarına uygun şekilde düzenleyelim. Bunun dışında spora oldukça önem verelim. Çocuklarımızın spor alışkanlığı kazanması için doğru yönlendirmelerde bulunalım. Tüm bunları ve daha fazlasını yaptığımızda dikkatli çocuk yetiştirmek mümkün” diyerek sözlerine son verdi. 

Etkinlik, soru cevap şeklinde ilerlerken plaket takdimiyle son buldu. 

KONYA HABER - HAKİMİYET
 

Bakmadan Geçme