• Haberler
  • Konya
  • Konya'da Scania Eğitim Laboratuvarı'nın Açılışı yapıldı!

Konya'da Scania Eğitim Laboratuvarı'nın Açılışı yapıldı!

Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan 'Scania Eğitim Laboratuvarı'nın açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in katılımıyla yapıldı.

Konya'da Scania Eğitim Laboratuvarı'nın Açılışı yapıldı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Hasan Demirbağ, kuruluşundan bu yana okuldan mezun olan öğrencilerin Konya sanayisinin temelini oluşturduğunu belirterek bu noktada Motor Teknolojileri Alanı’nda yapılan bu iş birliğinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Zeybek ise şirket olarak mesleki ve teknik eğitime katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Sınıfın oluşturulması için destek veren herkese teşekkür etti.

Scania Türkiye Yetkili Satıcı İnsan Kaynakları Geliştirme Müdürü Emre Atasayar konuşmasında, yetkili satıcılar ve meslek liseleri arasındaki iş birliği çalışmaları hakkında bilgi vererek yapılan iş birlikleri ile ülkemize nitelikli iş gücü kazandırmanın kendileri için kıymetli olduğunu söyledi. 

Scania Türkiye Pazarlama Müdürü Ömer Madazlıoğlu, okula kurulan laboratuvar ile teorik eğitimle uygulamalı eğitimin bir arada olduğu bir eğitim ortamı hazırladıklarını söyleyerek endüstriye gelecek içerisinde yön verecek ve gençlerin tasarlama becerilerini gelişeceği bir merkez oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Scania Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Onur Yereser ise fikirleri, çabaları ve emekleri için laboratuvarın oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, ülkelerin kalkınmasında ve ilerlemesinde gelişmiş sanayi sektörünün varlığının büyük önem arz ettiğini söyleyerek Motor Teknolojileri Alanı’nda eğitim gören öğrencilerin uygulamalı eğitim göreceği bu atölyenin ağır vasıta üzerine kalifiye eleman yetiştirilmesi noktasında ülkemiz genelinde önemli bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Bu güzel hizmete vesile olan çalışma arkadaşları ile Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yönetimine teşekkürlerini iletti.

Meram Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz ise yapılan hizmetin çok isabetli bir seçimle Konya’mıza ve Meram’ımıza kazandırılan katma değeri yüksek bir hizmet olduğunu belirtti. Meslek lisesi meselesinin Türkiye’nin geleceği meselesi olduğunu belirterek meslek liselerine yönelik önyargıların kırılması gerektiği ifade etti. Yapılan yatırımın herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılış törenine; Meram Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Şenyiğit, sektör temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler de katıldı.

Scania Eğitim Laboratuvarı

Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor Teknolojileri Alanı’nda “Türkiye Scania Distribütörü Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi” tarafından, 2023 yılında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan laboratuvarın kurulumu 2024 Nisan ayı itibari ile tamamlanmıştır. Scania ailesi tarafından okula kazandırılan bu laboratuvar Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Protokol kapsamında Motor Teknolojileri Alanı’nda eğitim gören öğrenciler, Scania Eğitim Laboratuvarı’nda aldıkları eğitimlerden sonra 12. sınıfta stajlarını Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde yapacaklar, ağır vasıta üzerine kalifiye eleman olarak yetiştirileceklerdir.

Bakmadan Geçme