Konya'da yaşayan 102 yaşındaki Hasan amca: 5 çocuğu 55 torunu var

102 yaşındaki Hasan Yaşar, Konya'da yaşıyor. Toplamda 5 çocuğu ve 55 torunu var. Hasan amca, hiç alkol kullanmadığını, sigara içmediğini ve her zaman çalıştığını söylüyor.

Hasan Yaşar, Konya’nın Çumra ilçesi İçeri Çumra Mahallesi’nde 1922 yılında dünyaya geldi. Daha sonra Konya’da eğitimini yarıda bırakıp İçeri Çumra Mahallesine geri döndü.

Burada bir süreliğine tarlada çalıştı. Ardından 1942 yılında 3 yıl vatani görevini yaptı. Hasan Yaşar, askerlik görevini de tamamladıktan sonra dünya evine girdi.

Mahallede bulunduğu sırada ise muhtarlık ve belediye azalığı daha sonra ise parti içerisinde çeşitli görevlerde bulundu.

 

“İsmet Paşa ile görüştüm, Celal Bayar ile görüştüm”

Hasan Yaşar, siyasi çalışmalar sırasında İsmet paşa ve Celal Bayar ile görüştüğünü anlatarak, “1922 yılında İçeri Çumra’da doğdum.

İlkokulu okuduktan sonra ortaokulu birinci sınıfta bıraktım. Tarlada çalışmaya başlayınca ilk önce öküzlerle çalıştık, sonrasında at aldık daha sonra ise traktör aldık zamanla ilerlettik.

Askerlik zamanı geldi 1942 yılında gittim. 1942 yılında da teskere aldım 3 yıl askerlik yaptım. Siyasete girdim, 1950 yılında muhtar azası oldum, belediye azası oldum, daha sonra ilçe teşkilatına girdim.

Başkan vekili oldum partide de çalıştım o zamanlarda. Bu çalışmalarda İsmet paşa ile görüştüm, Celal Bayar ile görüştüm” diye konuştu.

3 yıl boyunca çocuğu olmadı

Evliliğinin 3’üncü yılında ilk çocuğunun olduğunu belirten Yaşar, “1947 yılında evlendim. O zamanlar 3 yıl boyunca çocuğum olmadı.

1950 yılında ilk çocuğum oldu. 3 oğlum, 2 kızım var. Hepsini evlendirdim, hepsi iş sahibi oldu. Torunumun torunu oldu. Torunlarımın toplamı 50’yi geçer.

102 yaşındayım çok şükür halime. Hiç alkol kullanmadım, sigara içmedim ve her zaman çalıştım. Eskiye göre de yaşam şimdi daha güzel.

Sebebi de benim tarlam vardı bulunduğumuz yere 5 kilometre. Oraya öküz ile çift sürmeye giderdim. Şimdi öyle bir şey yok.

Şimdi at bile yok, traktör ile gidiliyor 2 saatte sürüp geliyorlar. Hatta kendi de gitmiyor bir eleman tutuyor o hallediyor işleri” dedi.

“Adnan Menderes gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zorluklara rağmen çalışıyor”

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da çalıştığını söyleyen Yaşar, “Adnan Menderes hiç başbakan gibi değildi vatandaş gibi halkın arasındaydı.

Beraber oturduk, çay, kahve içtik. Sürekli beraberdik. Celal Bayar da o şekilde ikisi de halk adamıydı.

Recep Tayyip Erdoğan da aynı şekilde halkın içinde. O günün şartlarına göre, şimdinin şartları daha zor. Sürekli uğraşıyor, zorluklara rağmen çalışıyor. Allah yardımcısı olsun” dedi.

Bakmadan Geçme