Konya'daki patlama korku dolu anlar yaşattı

Solotürk'ün uçuşu sırasında ses hızını aştığı için oluşan sonik patlama Konyalıları korkuttu.

Solotürk'ün uçuşu sırasında ses hızını aştığı için oluşan sonik patlama Konyalıları korkuttu.

Uluslararası Anadolu Kartalı-2023 Tatbikatı sırasında uçuş yapan Solotürk'ün çıkardığı patlama sesi kent genelinden duyuldu. Zaman zaman polise de "patlama" ihbarları yapılıyor.

2 Mayıs'ta başlayan Uluslararası Anadolu Kartalı-2023 Tatbikatı Konya'da devam ediyor.

NATO unsurlarının yanı sıra Azerbaycan, İngiltere, Pakistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ile Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri tarafından icra edilen tatbikatın atış çalışmaları Konya'nın Karapınar İlçesindeki atış sahasında icra ediliyor.

Tatbikat sırasında kullanılan imha gücü düşük, ses düzeyi yüksek mühimmatların patlatılması sırasında çıkan ses Konya kent merkezinden de duyuluyor.

12 Mayıs'a kadar sürecek tatbikat sırasında patlama sesleri duyulmaya devam edecek!

Sonik Patlama nedir?

Sonik patlama, bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, muazzam miktarlarda ses enerjisi üretir. Ateşlenen bir merminin patlama sesi veya bir kamçının sesi küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir.

Büyük süpersonik uçaklardan kaynaklanan sonik patlamalar özellikle gürültülü ve ürkütücü olabilir, insanları uyandırabilir ve bazı yapılarda küçük hasara neden olabilir.

Bakmadan Geçme