Konya İl Millî Eğitim Müdürü Murat Yiğit Konya Lisesini ziyaret etti

İl Müdürü Murat Yiğit, okul ziyaretleri kapsamında 8 Kasım 2023 tarihinde Konya'nın en köklü liselerinden biri olan Konya Lisesini ziyaret etti.

Konya İl Millî Eğitim Müdürü Murat Yiğit Konya Lisesini ziyaret etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yetiştirdiği öğrenci sayısı yüz binlere ulaşan tarihî okul bünyesinde yürütülen eğitim çalışmaları hakkında okul yöneticilerinden bilgi alan İl Müdürü, sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi.

Öğretmen odasında öğretmenlerle buluşarak okulda sürdürülen projeler ve faaliyetlerle ilgili istişarelerde bulundu. Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen değişikliklerle ilgili öğretmenlerden gelen soruları cevaplayarak Bakanlığın öncülüğünde yürütülen projeler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Bizim Okulumuz (Okul Merkezli Gelişim Projesi) hakkında görüş alışverişinde bulundu. 

Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşılmasında eğitim camiası olarak kurum yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin büyük bir görevi olduğunu söyleyen Müdür Murat Yiğit, Konya’da eğitim ve öğretimi en üst seviyeye çıkarmak için elimizden gelen ne varsa yapmaya daima hazırız, dedi.

Türkiye’deki yüz yıllık eğitim öğretim süresini geçen 47 genel liseden biri olan Konya Lisesi, Anadolu’da açılan ilk liselerden biri olarak 1889 yılında eğitim öğretime başlamıştır.

Bir dönem işgal güçleri tarafından karargâh olarak da kullanılan okul, kurulduğu günden günümüze kadar çeşitli eğitim dönemleri ve farklı okul adları ile anılmıştır. Cumhuriyetten sonra, 1923’ten 1934 yılına kadar Darü’l Muallimin, Muallim Mektebi, Konya Erkek Öğretmen Okulu, Erkek Muallim Mektebi adlarını almıştır. Erkek Muallim Mektebinin (Erkek Öğretmen Okulu) 1934 yılında Adana’ya nakledilmesi üzerine bina Konya Erkek Lisesine verilmiştir.

Daha sonraları ise 1934-1972 tarihleri arasında Gazi Lisesi, 1973-1974 eğitim ve öğretim yılında Konya Gazi Lisesi ismini almıştır. Okul 1998 yılında Konya Lisesi ve Gazi Lisesi olarak ikiye ayrılmış, bu şekliyle bir yıl eğitim ve öğretime devam etmiştir. Gazi Lisesi bünyesinde yabancı dil ağırlıklı lise açılmış, daha sonra her iki okul Meram Konya Lisesi adı altında birleştirilmiştir.

2005-2006 eğitim ve öğretim yılında yabancı dil ağırlıklı liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi nedeniyle okul, Konya (Anadolu) Lisesi ismini almıştır.

Konya’nın köklü, seçkin eğitim ve öğretim kurumlarından olan Konya Lisesi, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Başbakan Sadi Irmak, eski bakanlar Vecdi Gönül ve Sami Güçlü, edebiyatçı Tarık Buğra, eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk gibi sayısız devlet adamı yetiştirmiştir.

Bakmadan Geçme