• Haberler
  • Konya
  • Konya'nın bu ilçesine hayran kaldılar! Dünyaca Ünlü Mimarlardan o Projelere yoğun İlgi!

Konya'nın bu ilçesine hayran kaldılar! Dünyaca Ünlü Mimarlardan o Projelere yoğun İlgi!

Karatay Belediyesi hayata geçirdiği birbirinden özel ve özgün projeleriyle ülke genelinin yanı sıra uluslararası platformda da ilgi görüyor. Kâğıttan binaları ve sıra dışı mimari tasarımlarının yanında, insani yardım çalışmalarıyla da tanınan Pritzker Ödüllü dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban ile yine tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat, Karatay Belediye Başkan Hasan Kılca ile birlikte, ilçede hayata geçirilen yatırımları ve projeleri incelediler. 

Konya'nın bu ilçesine hayran kaldılar! Dünyaca Ünlü Mimarlardan o Projelere yoğun İlgi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Mimarlık alanında dünyanın en prestijli ödülü olan Pritzker sahibi dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban ile yine tasarımlarıyla bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat, Karatay’ı ziyaret ettiler. 

ÜNLÜ MİMARLAR SHIGERU BAN İLE EMRE AROLAT’TAN KARATAY’IN PROJELERİNE BÜYÜK İLGİ

Kentsel dönüşümden sosyal belediyeciliğe, çevre dostu uygulama projelerinden eğitime kadar daha birçok alanda bugüne kadar birbirinden önemli, özel ve özgün yatırımlarla ülke genelinde takdir gören Karatay Belediyesi, uluslararası platformda da ilgi görüyor. 
Bu kapsamda; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, mesleki bilgisini insanlık yararına kullanmayı görev edinen ve özellikle 1999 depreminin ardından Türkiye’deki afetzedelere yaptığı yardımlarla gönülleri fetheden dünyaca ünlü Japon Mimar Shigeru Ban’ı ve tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat’ı Karatay’da ağırladı. 

Ünlü mimarlar; Karatay Belediyesi tarafından hayata geçirilen Obruk Hanı restorasyonu ve Kızören Obruğu Çevre Düzenleme Çalışmalarını, Lavanta Bahçeleri’ni, Karatay Mevlana Gül Parkı’nı, Hobi ve Piknik Bahçesi’ni, tarihi evlerin restorasyon çalışmaları ile Mahmut Dede Sokak’ta yapılan cephe sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde incelediler. Başkan Hasan Kılca, belediye olarak hayata geçirdikleri söz konusu proje ile çalışmalar hakkında ünlü mimarları bilgilendirdi. 

HEMŞEHRİLERİMİZİN HAYATINA DOKUNUYOR, ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZİN TURİZMİNE KATKI SUNUYORUZ.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban’ı ve yine dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat’ı Karatay’ımızda ağırladık. Belediye olarak hayata geçirdiğimiz yatırım ve projelerimizi birlikte inceleme fırsatımız oldu. Belediye olarak bugüne kadar kentsel dönüşümden sosyal belediyeciliğe, çevre dostu uygulama projelerinden eğitime kadar daha birçok alanda bugüne kadar birbirinden önemli, özel ve özgün yatırımlara imza attık. Böylece hem hemşehrilerimizin hayatına dokunuyoruz hem de şehrimiz ve ülkemizin turizmine katkı sunuyoruz. Ünlü mimarların projelerimize ilgi göstermesi bizleri mutlu etti. Kendilerine ziyaretleri için teşekkür ediyoruz” dedi. 

DÜNYACA ÜNLÜ JAPON MİMAR SHIGERU BAN KARATAY’DA

Öte yandan, dünyanın çeşitli mimarlık okullarında dersler ve seminerler veren 2014 Pritzker Ödülü sahibi Shigeru Ban, Karatay Belediyesi tarafından Karatay Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi’nde düzenlenen konferansa da konuşmacı olarak katıldı. 
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mimarlar Odası Konya Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen konferansta öncesinde yaptığı konuşmada Konya’nın sahip olduğu köklü geçmişe dikkatleri çekti. Başkan Hasan Kılca şunları aktardı; “Konyamız, tarihiyle kültürüyle ülkemizin hatta dünyanın en özel şehirlerinden birisidir. Şehrimiz de mimari anlamda kendine has çok önemli eserler barındırmaktadır. Bu programla da ünlü mimarı dinleyeceğiz ve her bakımdan bizlere katacağı çok şeyin olduğuna inanıyorum. Konyamıza Karatayımıza gelerek bizleri mutlu eden Shigeru Ban’a şükranlarımı sunuyorum.”

Başkan Hasan Kılca’nın konuşmasının ardından dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban, gerek kendi tasarımları gerekse dünyanın mimari tasarım ve uygulamalarında geldiği aşamayı yaptığı sunumla katılımcılara anlattı. 

Bakmadan Geçme