• Haberler
  • Konya
  • Konya'nın o ilçesinde Eğitim Tarihi Müzesi açıldı!

Konya'nın o ilçesinde Eğitim Tarihi Müzesi açıldı!

Konya'nın Akşehir ilçesinde 'Akşehir Eğitim Tarihi Müzesi' açıldı.

Akşehir’de Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan “Akşehir Eğitim Tarihi Müzesi” açılarak hizmete girdi. Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde gençlerin milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerleri tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında bağlantılar kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri amacıyla Eğitim Tarihi Müzeleri oluşturuluyor. Akşehir Eğitim Tarihi Müzesinde, Akşehir’in Selçuklu dönemlerine dayanan ve günümüze kadar gelmeyi başaran eğitim tarihini yansıtan 177 eser sergileniyor. Programda açılış konuşmasını Okul Müdürü Hasan Hüseyin Akbaba yaparken, Müdür Yardımcısı Emine Kaçar katılımcılara sergiyle ilgili teknik bilgileri aktardı.

İl Müdürü Murat Yiğit de yaptığı konuşmada, il merkezinden sonra Seydişehir ilçesinde açılan eğitim tarihi müzeleri halkasına Akşehir’in de eklendiğini belirterek “Şimdilik ilimiz genelinde sayısı 3 olan bu müzelerimize yenilerini eklemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda hem okullarımızın arşivlerinde gerekli araştırmaları yapıyor hem de kişisel koleksiyonlarda muhafaza edilen bilgi ve belgeleri bu çatılar altında öğrencilerimizin, eğitimcilerimizin ve araştırmacıların hizmetine sunmayı planlıyoruz” dedi.

Müzenin açılışına, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Emniyet Müdürü Erdinç İnce, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bakmadan Geçme