Konya yeni bir festivale daha ev sahipliği yapacak!

Konya'da 2 Ekim'de düzenlenecek olan Mimarlık Festivali'ne çok sayıda davetlinin katılması bekleniyor.

Türkiye’nin alanında ilk mimarlık festivali olan Konya Mimarlık Festivali, 2 Ekim Dünya Mimarlık Günü münasebetiyle Kültür Park’ta gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile başlayacak. 

HER YIL EKİM AYININ İLK PAZARTESİ GÜNÜ KUTLANIYOR

Dünya Mimarlar Birliği (UIA)’nın her yıl Ekim ayının ilk pazartesi olarak belirlediği Dünya Mimarlık Günü’nü Mimarlar Odası Konya Şubesi “Bu Kentte Mimarlık Var!” diyerek Ekim ayına yayılan bir dizi etkinlik ile “Konya Mimarlık Festivali” başlığı altında ile kutlamaya başlamasının 6. Yılında KMF 23’ yine dolu dolu geçecek. Dünya Mimarlar Birliği’nin uluslararası çapta ilan ettiği “Dirençli Topluluklar İçin Mimarlık” temasıyla yola çıkılan ve 2 Ekim’de Kültür Park’ta organize edilen “8. Kentte Mimarlık Sergisi”nde kentin mimarlık pratiğine katkıda bulunan özel sektör ve kamu projeleri sergilenecek ve bu projeler sektör temsilcilerinin yanı sıra kentli ile de buluşmuş olacak. “Sanatçı Mimarlar Sergisi” ise mimar olup sanatın her alanında faaliyet gösteren mimarlarımızın el emeği eserlerini sergileyecekleri bir ortam haline gelecek. 

FESTİVAL DOLU DOLU GEÇECEK 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mimarlar Odası Konya Şubesi Başkan Ahmet Övet, KMF 23’ün ana hedefinin Konya’daki mimarlık faaliyetinin kentli ile buluşmasının hedeflenmesi olması dolayısıyla tüm Konyalıları 2 Ekim’de Kültür Park festival alanına davet etti. Övet, “Konya Mimarlık Festivali 23’ün 2 Ekim Kültür Park etkinliklerinin bir diğer ayağı ise geçen sene de yoğun ilgi ile karşılanan atölyeler olacak. Şehrimiz bünyesindeki üniversitelerde yer alan Mimarlık bölümü öğrencilerini hedeflese de Kültür Park’ta vakit geçiren hemşerilerimizin de paydaş olabileceği birbirinden eğitici ve nitelikli atölyeler her yıl olduğu gibi yine bu yıl da festival alanında yer alacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinin düzenlediği Hat, Tezhip, Kalemişi, ve Seramikle eskiz atölyeleri, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı Çamur ve Tekstil, Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı Çizgiden Yapıya, Konya Kent Merkezinde Duyusal İzlenimler, Mozaik, İkinci Şans İleri Dönüşüm atölyeleri, mimar üyelerimizin bizzat yürütücü olacağı Usturlab, Jengart atölyeleri, kentimizin geleneksel sanatlarında ustalaşmış isimlerinden Kündekari atölyesi ile hem mimarlık eğitimi hem de mimarlık üretimi noktasında sektöre destek olacak. KAPSÜL Teknoloji Platformu ile Teknolojinin Mimarisi atölyesi gibi teknoloji ve mimarlığın ortak noktasında yürütülecek atölyelerin yanı sıra özel sektörde yer alan firmaların yapı malzemeleri ile uygulamalı yapacakları workshoplar ile KMF 23’ Pazartesi günü festival alanında dolu dolu geçecek.. ” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme