Konyalı mısır üreticisi mağdur durumda: Gelecek yıl mısır ekiminde azalma bekleniyor!

Konya Karapınar'daki şeker pancarı ve mısır hasadını takip eden Başkan Durmuş Üner, düşük fiyat nedeniyle üreticinin mağdur olduğunu bildirdi.

Konyalı mısır  üreticisi mağdur durumda: Gelecek yıl mısır ekiminde azalma bekleniyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, oda teknik danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu ile birlikte ekili sahalarda inceleme yaptı. 


Başkan Üner, Karapınar ilçesinin gerek mısır gerekse şekerpancarı üretiminde Türkiye'de söz sahibi bir ilçe olduklarını ve yaptıkları saha incelemelerinde mısır hasadında yüzde 40-50, şekerpancarı hasadında ise yüzde 70 oranında hasat işlemlerinin tamamlandığını söyledi. 

Konyalı mısır  üreticisi mağdur durumda: Gelecek yıl mısır ekiminde azalma bekleniyor!
Durmuş Üner, bu yıl düşük fiyatlardan dolayı mısır üreticisinin mağdur olduğunu seneye mısır ekiminde bir azalma beklediklerini kaydetti. Karapınar’da mısır 290 bin dekar alanda ekilirken, 450 bin ton ürün elde ediliyor. Şekerpancarı 250 bin dekarda ekiliyor ve 2 milyon 250 bin ton ürün elde edilerek ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor.

 

Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr Süleyman Soylu ise, arazide son bir haftada mısır dane nemlerinin çok hızlı düştüğünü ve 14-20 Kasım arası mısır hasatlarının çok yoğunlaşacağını söyledi.  Dr. Soylu bu yıl buğday ekiminde bir artış gözlendiğini kış şartları gelmeden şekerpancarı ve mısır hasadından sonra buğday ekimi için çiftçimizin yoğun bir gayret içerisinde olduklarını belirtti. Gerek şekerpancarı gerekse mısır rekoltesi yönünden bölgede genelde iyi bir sezon geçirildiğini söyleyen Soylu, çiftçilerin şekerpancarı nakliyesinin yavaş seyretmesi yüzünden şikayetçi olduklarını ifade etti. 
 

Bakmadan Geçme