Konyalıların bile bilmediği ada! 1 saat kürek çekerek ulaşılıyor... Gizemli yapılar bulunuyor

Konya'daki bu ada Konyalılar tarafından bile bilinmiyor. Gidenler 1 saat kürek çekiyor ama manzarayı görünce buna değdi diyor. Çünkü gizemli ve mistik bir havası var. 

Beyşehir Gölü'nün en büyük üçüncü adası Hacıakif. Ulaşmak ancak kayıklarla mümkün. 1 saat boyunca çaba harcamın gerekiyor. Ancak çölde bir vaha diyebiliriz. Hacıakif adası, gidenleri büyülüyor ve gizemli bir tarih ortaya  koyuyor. Adada yer alan mağara ise sarkıt ve dikitlerin yanında galerileriyle de doğa severlere muhteşem görüntüler sunuyor. 

SARKIT VE DİKİTLER GÖRSEL ŞÖLEN SERGİLİYOR

Akademik (Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi) Spor Kulübü Başkanı Bayram Çini, AA muhabirine, bir grup dağcıyla 15 yıl önce bölgede kamp yaptıklarını söyledi.

Adada yer alan mağaranın varlığının kendilerini heyecanlandırdığını anlatan Çini, adadaki habitatın etkileyici olduğunu kaydetti.

Çini, ada içinde mağara oluşumunun merak uyandırdığına dikkati çekerek "Yüksek bir tepesi var. Bu tepe, doğa yürüyüşü için uygun. Doğa sporlarında değişik parkurlar her zaman için insanların daha çok ilgisini çeker. Burayı keşfetme amaçlı geldik. Mağarasını gezdik, gördük. Enteresandı. Sarkıt ve dikitler görsel şölen sergiliyordu." diye konuştu.

Konyalıların bile bilmediği ada! 1 saat kürek çekerek ulaşılıyor... Gizemli yapılar bulunuyor

ADAYA ULAŞMAK 1 SAAT SÜRÜYOR

Cumhuriyet.com.tr'de paylaşılan bir habere göre, Adaya ulaşmak için kano kullanmayı tercih ettiklerini aktaran Çini, "Kürek çekip sporumuzu yapmış oluyoruz. Doğada yürüyerek de bacak kaslarımız gelişmiş oluyor. Bundan dolayı da sağlıklı bir bünye elde etmiş oluyoruz." dedi.

BEYŞEHİR GÖLÜ HAKKINDA 7 İLGİNÇ BİLGİ

1. Türkiye'nin En Büyük Tatlısu Gölü: Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlısu gölüdür. Alanı yaklaşık olarak 650 kilometrekareye kadar ulaşabilir. Gölden gelen sular, Beyşehir Çayı aracılığıyla Akdeniz'e dökülür.

2. Biyolojik Çeşitlilik: Beyşehir Gölü, zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Gölette yaşayan birçok farklı balık türü bulunur ve ayrıca su kuşları için önemli bir yaşam alanıdır. Kuş gözlemcileri için popüler bir mekan olan Beyşehir Gölü çevresinde kuş türlerinin göç dönemlerinde gözlemlenebileceği birçok nokta bulunur.

3. UNESCO Geçici Dünya Mirası: Beyşehir Gölü, UNESCO tarafından "Türkiye'nin Göller Bölgesi" adı altında geçici dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Bu bölge, hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel zenginlikleri içermektedir.

4. Beyşehir Adası: Gölün ortasında bulunan Beyşehir Adası, gölün önemli bir simgesidir. Adada Bizans ve Roma dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır ve ziyaretçilere doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yerleri de keşfetme fırsatı sunar.

5. Beyşehir Gölü Milli Parkı: Beyşehir Gölü çevresi, 1988 yılında milli park ilan edilmiştir. Bu koruma alanı, göl ve çevresindeki ekosistemleri koruma amacı taşır ve doğa severler için güzel bir doğal alan sunar.

6. Efsaneler ve Hikayeler: Beyşehir Gölü çevresinde birçok efsane ve yerel hikaye bulunur. Bu hikayeler genellikle gölde yaşayan efsanevi yaratıklarla veya tarihi olaylarla ilgilidir ve bölgenin folklorunu zenginleştirir.

7. Su Sporları: Beyşehir Gölü, su sporları için popüler bir yerdir. Özellikle yelken ve rüzgar sörfü gibi aktiviteler gölün rüzgarlı günlerinde tercih edilir.

Konyalıların bile bilmediği ada! 1 saat kürek çekerek ulaşılıyor... Gizemli yapılar bulunuyor

BEYŞEHİR GÖLÜNE NASIL GİDİLİR?

Beyşehir Gölü, Türkiye'nin Konya ilinde bulunan büyük bir tatlı su gölüdür. Beyşehir şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunur. Beyşehir'e nasıl gideceğinizi aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz:

Kendi Aracınızla Gitme

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz, rotayı harita veya navigasyon uygulamaları aracılığıyla bulabilirsiniz. Beyşehir Gölü, Beyşehir ilçe merkezinin güneybatısında yer aldığı için şehir merkezinden güneybatıya doğru gitmeniz gerekecektir. Beyşehir Gölü çevresinde de tabelalar ve yönlendirme işaretleri bulunabilir.

Otobüsle Gitme

Eğer otobüsle gitmeyi tercih ediyorsanız, Konya'dan Beyşehir'e düzenlenen otobüs seferlerini araştırabilirsiniz. Konya Otogarı'ndan Beyşehir'e otobüs bulabilirsiniz.

Trenle Gitme

Eğer trenle gitmeyi düşünüyorsanız, Konya Garı'ndan Beyşehir'e tren seferlerini öğrenmelisiniz. Konya Garı'ndan Beyşehir istasyonuna trenlerin saatlerini ve bilet fiyatlarını öğrenerek seyahat planınızı yapabilirsiniz.

Göle Ulaşım

Beyşehir'e vardığınızda, Beyşehir Gölü'ne gitmek için taksi veya toplu taşıma gibi yerel ulaşım seçeneklerini kullanabilirsiniz. Göle gitmek için en uygun yol ve seçenekleri, varış noktanıza bağlı olarak öğrenmelisiniz.

Bakmadan Geçme