Közlenmiş patlıcanı böyle saklayın! Kış boyu bozulmuyor ve asitlenme yapmıyor

Közlenmiş patlıcan nasıl saklanır? Kış boyunca aynı lezzette patlıcan yemek isteyenlerin bilmesi gereken saklama tüyosu! Tüm mevsim boyunca aynı şekilde tüketiliyor

Közlenmiş patlıcan, birçok yemeğe ve yemeğin yanına kullanılan lezzeti oldukça fazla bir tamamlayıcıdır. Özellikle közlenmiş patlıcan salatası, et ve tavuğun yanına çok yakışır. Ancak patlıcanı közlemesi, soyması ve hazırlaması oldukça uzun süren bir işlemdir. Bu sebeple tam mevsiminde közlenmiş bir şekilde konserve edilen patlıcanlar, ihtiyaç olduğunda buzluktan çıkartılarak kullanılabilir. Bunun için öğrenmeniz gereken közlenmiş patlıcan saklama tekniğini öğrenmelisiniz. İşte tüm detaylar. 

Yemek.com'da paylaşılan bir içeriğe göre, közlenmiş patlıcanın en iyi saklanma yöntemi hafif bir şekilde tuzlanıp, bıçak yardımıyla doğranarak buzlukta saklanmasıdır.  

KÖZLENMİŞ PATLICANI BÖYLE SAKLAYIN

 Patlıcanlarınızın sap kısımlarını çıkararak bütün şekilde buzdolabı poşetine koyarak saklayabilirsiniz. Ancak o şekilde dondurursanız çözüldükten sonra ezmeniz gerekecek. Daha da işlerinizi kolay hale getirmek için bizim önerimiz farklı. Hem kararmasını önlemek hem de acısını önlemek için közlenmiş patlıcanlarınızı hafifçe tuzlayıp bıçak yardımıyla doğrayabilir ya da mezelik şekilde ezebilirsiniz. Ardından buzdolabı poşetlerine pay edebilirsiniz. Patlıcanlarınızı bu şekilde buzlukta en az 6 ay tazeliğini koruyacak şekilde saklayabilirsiniz.

Közlenmiş patlıcanı böyle saklayın! Kış boyu bozulmuyor ve asitlenme yapmıyor

KÖZLENMİŞ PATLICANI EN KOLAY SOYMA TAKTİĞİ

Közlenmiş patlıcan nasıl soyulur? Közlenmiş patlıcan, salata, meze veya yemek yapmak için çok lezzetli ve sağlıklı bir malzemedir. Ancak patlıcanın kabuğunu soyarken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. İşte közlenmiş patlıcan nasıl soyulur sorusunun cevabı:

1. Patlıcanları közlemek için fırın, ocak veya mangal kullanabilirsiniz. Patlıcanları yıkayın ve kurulayın. Bıçakla patlıcanların üzerine birkaç yerden delikler açın. Bu şekilde patlıcanlar közlenirken patlamazlar.

2. Patlıcanları fırında közlemek için 200 dereceye ayarlanmış fırına tepsiye dizerek koyun. Arada bir çevirerek her tarafının eşit şekilde pişmesini sağlayın. Patlıcanlar yumuşayıp kabukları siyahlaşana kadar yaklaşık 40-50 dakika pişirin.

3. Patlıcanları ocakta közlemek için ocak ateşini açın ve patlıcanları ızgaraya veya tel ızgaraya yerleştirin. Patlıcanları arada bir çevirerek her tarafının eşit şekilde pişmesini sağlayın. Patlıcanlar yumuşayıp kabukları siyahlaşana kadar yaklaşık 20-30 dakika pişirin.

4. Patlıcanları mangalda közlemek için mangalı yakın ve kızdırın. Patlıcanları ızgaraya yerleştirin. Patlıcanları arada bir çevirerek her tarafının eşit şekilde pişmesini sağlayın. Patlıcanlar yumuşayıp kabukları siyahlaşana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

5. Közlenmiş patlıcanların kabuklarını soyarken eldiven kullanmak hem ellerinizi yakmaktan hem de lekelenmekten korur. Eldiven kullanmıyorsanız, patlıcanları soymadan önce biraz soğumasını bekleyin veya soğuk suya batırın.

Derleme: Hakimiyet.com Kaynak: Yemek.com

Bakmadan Geçme