Kuraklık etkisini hissettirdi: Arin Gölü'nün 3'te 1'i yok artık!

Son zamanlarda beklenen oranda yağışın gerçekleşmemesi ve kuraklık etkilerinin artması, Arin Gölü'nün 3'te birinin kurumasına neden oldu. İşte ayrıntılar…

Kuraklık etkisini hissettirdi: Arin Gölü'nün 3'te 1'i  yok artık!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Mevsimlerdeki değişiklik yağışlara da etki ederken, birçok ildeki göl ve baraj sularının çekilmesine neden oluyor. Son olarak ABD Hava ve Uzay Ajansının (NASA) Landsat uydusu görüntülerine de yansıyan çekimlerde Van Gölü havzasında yer alan, Süphan Dağı eteklerindeki Arin Gölü’nün de su kaybı net şekilde görüldü. 

2005'te kaydedilen görüntüler ile bu yıl çekilen görüntüleri karşılaştıran Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, gölün 18 yılda üçte bir oranında küçüldüğünü tespit etti.

Kuraklık etkisini hissettirdi: Arin Gölü'nün 3'te 1'i  yok artık!
“ARTIK ÇOK CİDDİ BİR SU SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”


Van Gölü Havzası için 2005'i bir kırılma yılı olarak gördüklerini belirten Akkuş, "Havzadaki su kaynaklarının seviyesinin düşmeye başladığı yıl olarak nitelendiriyoruz. 2000-2005 yılları arasında yağışlar bol ve göllerin yüzeyinde bir küçülme yok. Fakat 2005'ten sonra maalesef göllerde buharlaşmayla beraber ciddi bir su kaybının olduğunu görüyoruz. Bunun en önemli örneği de Van Gölü'nün güneyinde bulunan Arin Gölü." dedi.


Su seviyesinin 2005'te maksimum düzeye ulaştığı Arin Gölü'nün o yıldan bu yana sürekli alan kaybettiğini anlatan Akkuş, şunları kaydetti:

Kuraklık etkisini hissettirdi: Arin Gölü'nün 3'te 1'i  yok artık!
"2005'ten sonra her beş yıllık periyotta Arin Gölü, bariz bir şekilde küçüldü. Uydu görüntülerine de yansıdığı gibi gölün alanı giderek daraldı. 2015'ten sonra çekilme hızlı bir seyir alıyor. Son 3 yılda da bir kar topunu yaz mevsiminde güneşin altına koymuşuz gibi gölün hacmi küçülüyor. 2005'te yaklaşık 15 kilometrekarelik yüzey alanına sahip olan göl, 2023'te maalesef yaklaşık 10 kilometrekareye düştü. Yani bu süre zarfında gölün yüzey alanının üçte biri tamamen kayboldu. Van Gölü'ne göre yüzeyi daha küçük olduğu için çekilme çok net görülebiliyor. Arin Gölü'nün dramatik bir şekilde küçülmesi bize bir mesaj veriyor. Artık çok ciddi bir su sorunuyla karşı karşıyayız. Artık havza eskisi kadar yağış almıyor. Etkin bir su yönetimi yapmamız lazım. Yoksa Arin Gölü'nde gördüğümüz bu durum havzadaki bütün su kaynaklarında ve göllerde görülecek. Bu durum bir süre sonra çiftçiye de balıklara da yansıyacak."

Bakmadan Geçme