Malazgirt Zaferi ne zaman oldu? Tarihteki önemi nedir? Kaçıncı yıldönümü kutlanıyor?

Malazgirt Savaşı, 26 Ağustos 1071 yılında Selçuklular ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında olmuştur. Savaş sonrasında Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış, önemli kazanımlar elde edilmiştir. Türk-İslam ilişkilerinin doruğa ulaştığı meydan muharebesidir.

Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümü etkinlikleri başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ahlat'ta Malazgirt Zaferi kutlanacak. Türk tarihinde kazanılan en önemli zaferlerden olan Malazgirt Savaşı, 26 Ağustos 1071’de bugünkü Muş ilinin Malazgirt ilçesi yakınlarında Sultan Alparslan yönetiminde Selçuklu Devleti ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında yapıldı. Alp Arslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, "Türklere Anadolu'nun kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe" olarak biliniyor. Peki, Malazgirt Savaşı ne zaman, kaç yılında oldu? İşte, Malazgirt Zaferi tarihi ve konu hakkında bilgiler.

Malazgirt Savaşı ne zaman oldu, sorusu Malazgirt Zaferi kutlamaları ile gündeme geldi. Bitlis'in Ahlat ilçesinde 23-25 Ağustos tarihinde düzenlenecek Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümü kutlamaları başladı. Türk tarihinde "zaferle özdeşleşen ay" olarak gösterilen ağustos ayında kazanılan ilk başarı, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi oldu. Savaş sonrasında Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış, önemli kazanımlar elde edildi.

Malazgirt Savaşı Özeti
Türklerin İslam'la ilişkilerinin başlaması Doğu Roma İmparatorluğunu endişelendiriyordu. Çünkü Selçuklular yaptıkları seferlerde istila ve tahriple uğraşmıyor, hoşgörülü davranıyordu. Bu politika fethedilen Doğru Roma İmparatorluğu noktalarındaki insanları hoşnut ediyordur. Hoşgörü politikası tehlikesinin farkında olan Doğu Roma tehlikenin farkına varmıştı. Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen, gittiği her noktaya kolayca girebiliyordu.

Güçlü ordusunun verdiği rehavet Türk direnişini kırmak amaçlıydı. Diyojen, seferi başlattıktan sonra hedefi sadece Türkler olarak değil, tüm doğu İslam devletleri olmuştu. Diyojen'in savaş esnasında belirlediği stratejiler yanındaki generaller tarafından bozulmuştu. Malazgirt'te karşı karşıya geldikten sonra savaşı kazanan Selçuklu olmuştu. Doğu Roma İmparatoru Diyojen Selçuklu Devleti’ne esir düştü. Savaşı kazanan taraf Selçuklu Devleti olmuştur.

Malazgirt Savaşı’nın Türkler açısından oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Savaş bittikten sonra;

- Türkler, kendilerine Anadolu kapılarını açmışlardır. Bundan sonraki süreçte Anadolu Türk toprağı haline gelecektir. Türkiye'nin tarihi bu noktada başlamıştır.

- Bizans gibi bir devlet vergilere mahkûm edilmiştir.

- Anadolu'daki ilk Türk beylikleri kurulmaya başlanmıştır.

- Selçuklu Devleti İslam dünyasında önemli hale gelmeyi başarmıştır.

Selçuklu Devleti’nin kazandığı bu zafer İslam coğrafyasının aldığı önemli galibiyetlerden birisidir. Savaşın en önemli sonucu Anadolu'nun Türkleşmeye başlamış olmasıdır. Anadolu'da günümüz Türkiye'sinin temelleri atılmış ve burası Türk yurdu haline gelmiştir. Bizans, Anadolu üzerindeki hâkimiyetini kaybederek Balkanlara kadar sıkıştırıldı. Malazgirt Savaşı Bizans'ın zayıflama sürecinin başlangıcı sayılır.

Bakmadan Geçme