Merkez bankası, fast işlem tutar limitlerini arttırdı

Merkez Bankası, 4 Nisan 2024 itibarıyla FAST işlem tutar limitlerini arttırarak para transferlerinde 100 bin TL'ye, FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek işyeri ödemelerinde ise 250 bin TL'ye yükselteceğini duyurdu.

Merkez Bankası, 4 Nisan 2024 tarihi itibarıyla FAST işlem tutar limitlerini artırarak para transferlerinde 100 bin TL'ye, FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek işyeri ödemelerinde ise 250 bin TL'ye yükselteceğini duyurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geliştirilen ve 8 Ocak 2021'de kullanıma açılan yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye'de ödemeler alanında yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. FAST, güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapılmasına olanak sağlayarak nakit ve kartlı ödeme yöntemlerine alternatif bir seçenek sunuyor. 

2023 yılı aralık ayında duyurulan plan doğrultusunda, kullanıcı ilgisi ve ödeme ekosisteminin gereksinimleri göz önünde bulundurularak, 4 Nisan 2024'te FAST işlem tutar limitlerinin yükseltileceği belirtildi. Bu güncelleme ile para transferlerindeki limit 50 bin TL'den 100 bin TL'ye, FAST-TR Karekod kullanılarak işyeri ödemelerindeki limit ise 100 bin TL'den 250 bin TL'ye çıkarılacak.

Bakmadan Geçme