Mithras tapınağındaki büyük sır çözüldü !.. İşte O büyük sır…

Bir inanç dini olan ve kökeni İran coğrafyasına dayanan Mithras dini bir semavi din değildir. Güçlü bir inanış olan Mithras dininin izlerini günlük hayatımızın hemen hemen birçok noktasında görmemiz mümkün. Peki Mhitras dini bizi neden ilgilendiriyor, Mithras tapınağındaki sırlar neler? Sanat tarihçisi Ayhan Çakmur 'Ne Var Ne Yok' programında açıkladı. İşte detaylar…

Hakimiyet.com’dan Emre Yılman’ın haberine göre;Kökeni İran coğrafyasına dayanan ve semavi bir din olmayan Mithras dininin izlerini günlük hayatımızın her noktasında görmemiz mümkün. Sanat Tarihçisi Ayhan Çakmur,  Mithras dininin neden ülkemizi yakından ilgilendirdiğini açıkladı. Çakmur, “Bugün İspanya'da matadorların boğaları öldürmesinin kökeni Mithras'tır. Mithras kültürü öyle bir elitler tarafından seviliyor ki o dönemlerde Roma İmparatorluğu, komandanlar, generaller, valiler, bütün lejyonlarda önemli subaylar Mithras dinine giriyor. Mithras dini Acayip zor bir din. Zorbalıkla başlıyor, aralarına almaları için bir erkek olman lazım. Artı seni sınavlardan ve büyük işkencelerden geçiriyorlar, bazısı ölümcül bitebiliyor ve en sonunda aralarına seni kabul ettiklerinde artık sırları neyse paylaşıyorlar. Bu konunun  bizim için önemli olmasının nedeni Zerzavan Kalesinde bulunan Mithras tapınağının Türkiye'deki nadir birkaç tane tapınaktan biri olması. Bu yeni Mithras’ta araştırma yapılıyor ve diyorlar ki şu ana kadar Avrupa'dakiler dahil gördüğümüz en kuvvetli manyetik enerji yayan tapınak. Onun etrafında cep telefonları bile çekmez hale geliyor. “ ifadelerini kullandı.Mithras tapınağındaki büyük sır çözüldü !.. 	İşte O büyük sır…“İKİ BİN YILLIK ROZET”
Mithras kültütünü hayatımızın birçok noktasında gördüğümüzü dile getiren Çakmur, “bunlar bildikleri sembollerin hepsini dolarların üzerine yaptı. O aileler doları yaparken ‘biz Amerika'nın kurucu babalarıyız  ve bizim temsil ettiğimiz şu yukarıdaki bilgidir ama bu bilgileri nasıl yazarız? Önce  Bir halka inandıralım. ‘Tanrı bizi korusun.’ diye  altını öyle yazarız. Ama ortasına neyi koyarız? Ra'nın gözünü koyarız, Sembollerimizi koyarız, Mithras'larımızı koyarız. 1900’lü yıllarda Amerikan gezginleri bölgede geçerken Zerzevan'da bulunan orijinal Amerikan rozetini ceplerinden düşürdüler. Bu rozet şu anda Diyarbakır Müzesi'nde Sergilenmiyor. Niye sergilenmiyor? e çünkü diyorlar böyle bir şey olamaz. Büyük saçmalık var. e kazı da çıktı bu. Niye sergilenmiyor bilmiyoruz.” Şeklinde konuştu. 

“DİYARBAKIR HAVALİMANI GİBİ YERİ ÜÇ SAATLİĞİNE KAPATIYORLAR”
Mithras tapınağını görmek için  Rockefeller’ların ve  Rothschild’lerin Diyarbakır’a geldiğini vurgulayan Çakmur, “ Rockefeller,  Rothschild falan bu adamların Diyarbakır’a geldiğine dair kanıtlar var. Daha başka insanlar var ama korkuyorum şimdi konuşmaya. Yani iki gün boyunca oradaki çalışanların hepsi evlerine gönderiliyor. Ya Diyarbakır Havalimanı gibi yeri üç saatliğine kapatıyorlar. Biz çok önemli bir şeylerden bahsediyoruz. Bunlar dünyanın bir yerinde bir şeyler bulunsun, Ne kadar sana saçma uçuk gelse bile bizzat girip görmek istiyorlar, almak istiyorlar” diye konuştu. 

Kaynak:  Hakimiyet.com Yazan: Emre Yılman  Date: 11.09.2023

Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme