Murat Yiğit Başkanlığında Başarmaya Hazırım Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl uygulanacak olan 'Dilimizin Zenginlikleri' projesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan 'Başarmaya Hazırım' projesinin ortak hedefleri doğrultusunda Konya genelinde tüm okullarda Türkçenin güzel kullanımı ve geliştirilmesine yönelik kitap okuma projeleri gerçekleştirilecek.

Bu doğrultuda yapılan bilgilendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in başkanlığında sorumlu şube müdürü ve proje yürütücüsü öğretmenlerin katılımı ile 15 Kasım 2023 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleşti.

İl Müdürü Murat Yiğit, toplantıda yaptığı konuşmada, geçen sene 3. sınıf öğrencilerine uygulanan projenin sürdürüleceğini, 4. sınıf öğrencileri için de okuma projesi olarak devam edeceğini söyledi. Öncelikli hedeflerinin çocukların aileleriyle birlikte kitaplarını seçip almaları, aileleriyle birlikte okuma etkinlikleri gerçekleştirmeleri ve her çocuğun evinde kendisine ait bir kütüphane oluşturması olduğunu söyleyen İl Müdürü, projenin takvimine uygun şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Başarmaya Hazırım Projesi ile öğrencilerde kitap okumayı bir yaşam biçimi haline getirmek, ilgi alanlarına yönelik kitapları keşfetmelerine ve seçmelerine rehber olmak, kütüphaneye gitme alışkanlığı kazandırmak, evde kendi kütüphanelerini oluşturmak ve bu kültürü devam ettirmek, aileleriyle, okunan kitap hakkında konuşmalarını sağlamak, bilişsel anlamda algılama, yorum, sentez ve değerlendirme yapabilme becerilerini kazanmalarına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Ayrıca millî ve manevi değerler bütününde aile içinde ortak okuma hafızası geliştirerek “Kitap Okuma Zevki - Yazı Yazma Becerisi – Değerler Eğitimi” kazandırmak, hikâye kitabında bahsedilen “Komşu Günü” etkinliğini yaygın hale getirmek ve yardımlaşma duygusunu pekiştirmek, Türkçeyi düzgün ve doğru kullanmaya özendirmek, öğrencilere sunulan “Hikâye Kurgu Özel Defteri ”ne hikâyelerini yazmalarını sağlamak hedefleniyor.

Toplantıda İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Okan Tekkalan, Başarmaya Hazırım projesi hakkında açıklamalarda bulunurken Konya’da yürütülmekte olan Bizim Okulumuz, Önceliğimiz Matematik, Çocukluk Mesleği, Yeni Nesil Liderlik Akademisi, Her Nesil Öğretmen Akademisi, Şehrimiz İmzamız projeleri hakkında da bilgi verdi.

Bakmadan Geçme