Müzeler haftasında Gökhüyük kazısının tanıtımı yapıldı

Müzeler haftası etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi Müzesinde Seydişehir Gökhüyük Bağlarında yapılan arkeolojik kazılarla ilgili tanıtım yapıldı.

Müzeler haftasında Gökhüyük kazısının tanıtımı yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri ile Selçuk Üniversitesi’nde Seydişehir Belediyesi’nin Destekleri ile Gökhüyük’te yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının 2023 yılında yapılan araştırmaları hakkında bilgiler verildi. 

Selçuk Üniversitesi Müzesinde yapılan etkinlikler kapsamında Seydişehir-Gökhüyük Kazısının tanıtımı yapılarak  2023 yılı boyunca kazı çalışmalarında ortaya çıkan envanterlerin fotoğrafları sergi olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

Müzeler haftasında Gökhüyük kazısının tanıtımı yapıldı

Gökhüyük mahallesinde gerçekleştirilen çalışmaların 2024 yılında devam edeceğini belirten Doç. Dr. Ramazan Gündüz, Seydişehir ve çevresinde 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının izinleri ve Seydişehir belediyesinin destekleri ile başlayan çalışmalarda 2023 yılı çalışma sezonunda önemli bilimsel verilere ulaştık.  Gökhüyük kazısı neticesinde bölgede özellikle Demir Çağının aydınlatılması konusunda önemli bulgular elde ettik. 

Müzeler haftasında Gökhüyük kazısının tanıtımı yapıldı

Sadece kazı çalışmaları değil aynı zamanda farklı disiplinlerden uzmanlarla birlikte de çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Gökhüyük kazısında Demir Çağında bölge insanının yaşam biçimleri ve yeme alışkanlıklarının anlaşılmasına yönelik botanik çalışmalar ve genetik çalışmalar da yürütülüyor. Bizlerden desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Seydişehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Müzeler haftasında Gökhüyük kazısının tanıtımı yapıldı

Seydişehir’in tarih öncesi çağlara ışık tutan birçok arkeolojik kültür envanterine sahip olduğunu, bunlardan en önemlisinin Gökhüyük’te olduğunu kaydeden Seydişehir Belediye Başkanı Hasan Ustaoğlu, “Belediyemizin destekleriyle Gökhüyük’te yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde bölgenin tarihi, kültürü, yaşam biçimi, insanların özellikleri gibi birçok buluntuya rastlandı. Kazı çalışmalarında daha çok mesafe aldıkça bölge tarihine daha çok ışık tutacak buluntular olacaktır. Kazı çalışmalarında mesafe aldıkça bölgemize yapacağımız yatırımlarla Seydişehir’imiz turizm anlamında büyük gelişmeler kaydedecek” diye konuştu.

Bakmadan Geçme