• Haberler
  • Konya
  • Nakipoğlu Mahallesi'ndeki Evlerin Restorasyonu Tamamlanıyor!

Nakipoğlu Mahallesi'ndeki Evlerin Restorasyonu Tamamlanıyor!

Karatay'ın geçmişini yansıtan ve ilçenin çeşitli noktalarında bulunan 100 aşkın tarihi yapılar, Karatay Belediyesi'nin titiz çalışmalarıyla bir bir yeniden ayağa kaldırılıyor. Söz konusu yapıların korunup geleceğe taşınması amacıyla Nakipoğlu Mahallesi'nde devam eden restore çalışmalarını yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca 'Tarihimizi korumaya ve yaşatmaya devam ediyoruz' dedi. 

Nakipoğlu Mahallesi'ndeki Evlerin Restorasyonu Tamamlanıyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konya’ya özgü mimari özellikleri yansıtan; kerpiç, ahşap ve taş kullanılarak inşa edilen tarihi yapılar, Karatay Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla eski günlerine yeniden döndürülüyor. 

BAŞKAN KILCA, TARİHİ EVLERİN RESTORASYON ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Bu kapsamda Nakipoğlu Mahallesi’nde 125 yıllık geçmişleriyle tarihe meydan okuyan iki tarihi ev, Karatay Belediyesi ekipleri tarafından restore ediliyor. Söz konusu yapıların restorasyon çalışmalarında artık sona gelinirken; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, çalışmaları yerinde inceledi. 

KONYA’MIZIN TARİHİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Konya ve Karatay’ın yüzlerce yıllık geçmişini yansıtan tarihi evleri gelecek kuşaklara aktarmak yürüttükleri restorasyon çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdüğünü söyleyen Başkan Hasan Kılca; “Konya’mızın tarihi mimari özelliklerini taşıyan ve zaman içinde tahribata uğrayan evlerimizi tek tek tespit ederek önce korumaya alıyoruz. Konya’mızın tarihi değerlerine sahip çıkıyoruz. Şu anda tarihi bir Konya evindeyiz. Bu tür evlerimizi kamulaştırarak, restore ediyoruz. Nakipoğlu Mahallemizde tarihi bir evimizin restoresini tamamlamak üzereyiz. Burada eski yüklüklerimiz, aynalıklarımız ve sahanlıklarımız var. Ahşaptan ve hepsi el emeği ürünler.  Bunları gelecek nesillerimize taşımış oluyoruz. Eski evlerimizde kerpiç ve ahşap malzemeler ve hasır tavanlardan oluşan bu yapıyı gelecek kuşaklara aktarmamız önemli. Bu tür yapılara sahip çıkacağız. Evde detaylar çok etkileyici 125 yıl öncesine ait bir aynalığımız var ve bunu koruma kurulunun da görüşünü alarak eski haline uygun restore ediyoruz. Karatay Belediyesi olarak bu tür projelerimize sahip çıkarak Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu. 

Bakmadan Geçme