O ilimize Yüksek Hızlı Tren hattı kurulacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gaziantep'i 2028 yılına girmeden yüksek hızlı trenle hattı kurmayı düşündüklerini açıkladı.

Bakan Uraloğlu ve Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'in merkez Oğuzeli ilçesinde düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere yönelik gerçekleştirilen mazot dağıtımı ve sertifikalı Türközü tohumu dağıtım töreninde, Bakanlar 38 bin 415 çiftçiye 4 milyon 387 bin 525 litre mazot ve sertifikalı tohum dağıttı. Etkinlikte çiftçilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Daha sonra Bakanlar, Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen "Şahinbey 100. Yıl Tünelleri Işık Görme" törenine katıldı. Bakan Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, tünellerin ve yolların kendi bakanlıklarının uzmanlık alanı olduğunu belirtti, ancak Şahinbey Belediyesi'nin kaliteli bir iş ortaya koyduğunu ifade etti.

Gaziantep'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Uraloğlu, ülke genelinde birçok ulaşım projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu her şeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Uraloğlu, Gaziantep'e yönelik çalışmaları kent yöneticileriyle birlikte tespit ettiklerini vurguladı.

Gaziantep'in yakalamış olduğu güzel ivmeyi hızlandırmaya gayret ettiklerini aktaran Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz Gaziantep'i her yere bölünmüş yollarla, otoyollarla bağladık. Bağlamaya da devam ediyoruz. Biz büyükşehrimizle beraber gazi rayı hayata geçirdik. Orada yüz binleri taşıyoruz. Yani havaalanı var, otoyol var, bölünmüş yollar var, ne kaldı Gaziantep'e? Yüksek hızlı tren... Şimdi Gaziantep'i yüksek hızlı trenle tanıştırıyoruz. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep yüksek hızlı tren çalışmalarına başladık. Orada da son sürat gidiyoruz. İnşallah 2028 yılına gitmeden Gaziantep'e yüksek hızlı treni getireceğiz."

Amanos Tünelleri'ni de yaparak Gaziantep'e katkı sağlamak istediklerine işaret eden Uraloğlu, projenin ihale sürecini başladığını ve yıl sonuna kadar ihalesini yapmak istediklerini kaydetti.

Şahinbey Belediyesine yapmış olduğu çalışmadan dolayı teşekkür eden Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Şehircilikteki tünel kazmanın ne anlama geldiğini biz gerçekten iyi biliriz. Yukarıda bir yaşam varken siz aşağıda çalışacaksınız. Her şeyiyle, kalitesiyle gerçekten çok güzel oldu, elinize sağlık. 6 Şubat depremlerinde Gaziantep'imiz etkilendi. Büyükşehir Belediye Başkanımız hem kendi derdine baktı, hem de civar illere katkı sağladı. Yine Şahinbey Belediye Başkanımız Adıyaman'da bizlerle beraberdi. Oradaki insanlara katkı sağladılar. Allah razı olsun."

Bakmadan Geçme