Okul kıyafetleri sadece öğrenciler için değil: Yeni kararla öğretmenler de giymek durumunda!

Eğitim kurumlarının açılışına az bir zaman kala, öğretmenlerin giyim tarzına dair yeni bir genelgenin varlığı gündeme geldi. İşte ayrıntılar...

Okul kıyafetleri sadece öğrenciler için değil: Yeni kararla öğretmenler de giymek durumunda!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bugün yayımlanan "2023-2024 Eğitim ve Öğretim Sezonu Direktifi" başlıklı genelge, 21 Ağustos Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşıldı. Ülke genelindeki milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmen kesimini yakından ilgilendiren bu önemli direktif, özellikle öğretmenleri direkt olarak etkileyen hükümleriyle dikkat çekiyor.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM
MEB tarafından geçtiğimiz gün paylaşılan genelge ile birlikte dikkat çeken maddeler yer aldığı görüldü. Paylaşılanlara göre öğrencilerin okul içi ve okul dışı sosyal sorumluluk projeleri ve gezileri teşvik edilecek. Öğrencinin kültürlenmesi hedeflenirken gün içerisinde dinç, neşeli, zinde olması ve sağlıklı bir yaşam adına yeni alışkanlıklar edinmesi için okul giriş törenlerinde kültür fizik hareketleri yapılacak.

Okul kıyafetleri sadece öğrenciler için değil: Yeni kararla öğretmenler de giymek durumunda!

Son yıllarda büyük oranda artan obezite ve dijital bağımlılığa karşı da yeni tedbirler alınacak. Öğrencinin gönüllülük ve sosyal sorumluluk programları ile mânevî, ahlâkî ve insani değerleri içselleştirerek birçok yönde eğitim verilmesi, okul içi ve okul dışı çalışmalar ile sağlanacak.

ÖNLÜK GELİYOR
Paylaşılan genelgeye göre velilerin okul ziyareti planlı bir şekilde yapılacak. Velilerin toplantı dışarısında okul içerisine girmesi engelleneceği belirtiliyor. Ayrıca okullarda öğretmen seçimi yapılmayacak.

Genelgede en çok dikkat çeken maddelerden birisi ise öğretmenlerin önlük giymesi oldu. Öğretmenler derse önlük ile girerek öğrencileri teşvik etmesi hedefleniyor. Zorunlu olmadığı sürece de okul kıyafetlerinde değişiklik yapılmayacağının altı çizildi.

Okul kıyafetleri sadece öğrenciler için değil: Yeni kararla öğretmenler de giymek durumunda!

Özetlenecek Olursa Şu Şekilde;

Öğrencilere yönelik okul içi ve okul dışı sosyal sorumluluk projeleri ve geziler teşvik edilecek.
Öğrencilerin güne dinç, neşeli, zinde başlaması ve sağlıklı yaşam için alışkanlıklar edinmesi için okul girişi törenlerde kültür-fizik hareketleri yapılacak.
Obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerin tabii ortamlarda arkadaşlarıyla gönüllülük ve sosyal sorumluluk programları ile mânevî, ahlâkî ve insânî değerleri içselleştirerek çok yönlü yetiştirilmesi için okul içi ve okul dışı çalışmalar yürütülecek.
Velilerin ziyaretleri planlı olacak ve toplantı dışında velilerin okulda bulunmaları önlenecek.
Okullarda öğretmen seçimi yapılmayacak.
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi teşvik edilecek.
Zorunlu olmadıkça okul kıyafetleri yenilenmeyecek.
Öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmalarına yönelik tedbirler alınacak.
Ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamaları kullanılmayacak.
Öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve yardımcı kaynakların temiz ve düzenli kullanılması teşvik edilecek, sıfır atık projesi kapsamında yıl sonunda okullara teslim edilmesine yönelik tedbirler alınacak.

Bakmadan Geçme