Ramazan Bayramı ikramiyesi ne kadar olacak?

Ramazan ayının gelmesiyle beraber emekli ikramiyelerinin ne kadar olacağı merak konusu. Bayramda verilecek emekli ikramiyesi için Bakan Vedat Bilgin ve Emekli Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün bir görüşme gerçekleştirecek.

KONYA HABER: Bu yıl Ramazan Bayramı 21 – 23 Nisan günlerine denk geliyor. Emekli ikramiyelerinin bir hafta öncesinden yatması bekleniyor.

Sabah Gazetesinin haberine göre Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Emekli Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün’ün bir araya geleceği söylenildi.

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN TALEP 5 BİN 500 LİRA
Ergün, önceki gün yaptığı açıklamada emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1.100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istemişti. Görüşmenin bu talep üzerine planlandığı öğrenilirken, emeklilere verilecek yeni ikramiye tutarlarının da belirlenmesi hedefleniyor.

Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biz çalışanlarımızı koruyoruz. Toplu sözleşme müessesemiz bu konuda önemli bir mekanizmadır. İşçiler için mevzuatta böyle bir düzenleme yok, sosyal devlet sorumluluğuyla bunu yerine getirmek zorundayız. 5500 liraya yükselttiğimiz en düşük Emekli aylığı bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını başkan vurgu yaptı. Ben de aynı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. 1 aydan bir süre önce bunları açıklayacaktım ama bugün belirtiyordum. Alternatif çalışmaları en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları değerlendiren çalışmalarımız var. Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi ayrıntılı şekilde çalıştım. Bunu deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. İnanıyorum ki emeklilerin beklediği onları daha rahat nefes alacak bugünkü tahribatın ekonomideki daha koruyacak önerilerimizin de Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.Sınırlı bir bölgeyle ilgili asgari ücret çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım.5 binden başlayıp 9 bine güne kadar prim ödeyenler var. 9 bin ile 7 bin 200 prim ödeme günü var. Bizim kamuoyuna söylediğimiz şey çok açıktır. Emeklilikte yaşa takılan ne demek, kanun geri işlemiştir. Bu mağduriyet meydana getirmiştir. Hukuk kuralı geri işlemez. Bunu ortadan kaldırdım.

Emeklilere saygı duyalım, emeklilerle ilgili reform şeklinde düzenleme yapmayı konuşuyoruz." şeklinde açıklamada bulunuldu.

KONYA HABER - HAKİMİYET
 

Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme